کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٠۵٧۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/١٠
بازدید : ٣١٧

استفاده از مزایای چوب در كامپوزيت هاي چوب پلاستيك


تحقیقات در مورد کامپوزیت جديد چوب پلاستیک (WPC) منجر به توليد محصولاتي چقرمه تر که قادر به مقاومت در برابر سختي های فضای باز مي باشند، مي¬شود.


استفاده از مزایای چوب در كامپوزيت هاي چوب پلاستيك
 
استفاده از مزایای چوب در كامپوزيت هاي چوب پلاستيك
تحقیقات در مورد کامپوزیت جديد چوب پلاستیک (WPC)  منجر به هدايت به سمت محصولاتي چقرمه تر که قادر به مقاومت در برابر سختي های فضای سرباز مي باشند، مي­ شود.
تمامي مزاياي كامپوزيت چوب پلاستيك  (WPCs) كامل نيست، چرا كه به دليل داشتن مقداري چوب طبيعي بعنوان يك جز در تركيب، پردازش سخت و پیچیده اي دارند و می توانند نسبت به رطوبت حساس باشند، با این حال، تحقیقات بنیادی همچنان ادامه دارد تا این نقاط ضعف را از بین ببرد.
محققان ژاپنی روشي را براي تولید توسعه داده اند که خواص فیزیکی و مکانیکی كامپوزيت چوب پلاستیک (WPC) را افزایش می دهد.
محققان سازمان هایی از جمله موسسه فناوری کیوتو، در مقاله ای که در کنفرانس ایالات متحده آمریکا ارائه شده است، اظهار كردند كه: WPC "دارای ضخامت ضعیف و مقاومت کم در برابر  ايزوداست."
آنها در تحقیق خود، هر دو این مشکلات را حل کردند: برای بهبود چقرمگی، از ذرات چوب در طول های مختلف استفاده کردند، به علاوه انواع فناوری هاي اصلاح سطح را انجام دادند؛ برای بهبود قدرت ضربه، ذرات میکرو را در فرمولاسيون كامپوزيت WPC پراکنده كردند.
همچنين محققان ادعا كردند که الياف چوب دارای مزایای متعددی مثل چگالی پایین و هدایت حرارتی پایین تر نسبت به تالک سنتی است. با این حال، طبیعت آبدوست پرکننده طبیعی منجر به تجمع بیشتری از پركننده (بهم چسبيدن ذرات پركننده) در درصدهاي بالاتر می شود و سبب پایین تر شدن خواص کامپوزیت می گردد.
اين محققان از پلی پروپیلن به­عنوان ماتريس استفاده كردند، و تركيب را  از 5 نوع پودر چوب مختلف که همه آنها شکل و اندازه ذرات متفاوت داشتند و همچنین سازگاركننده برای بهبود چسبندگی بین چوب PP، تهيه كردند. در نهايت نمونه ها تحت آزمون کششی و آزمون ضربه ایزود قرار گرفتند.
تست سختی
در آزمایش های کششی - که نشان دهنده چقرمگی است - دریافتند که اندازه ذرات بر نتایج تاثیر می گذارد. آنها دریافتند که ازدياد طول(elongation) زمانی بهتر خواهد بود که اندازه ذرات کوچکتر باشد.
محققان بيان كردند: "WPC هایی با ازدياد طول کم با کاهش اندازه ذرات بهبود می یابند."
علاوه بر این، افزودن سازگارکننده ها نیز - به دلیل واکنش بین گروه های هیدروکسیل روی سطح ذرات چوب و گروه های مالئيك آنیدرید یکی از سازگاركننده ها- به بهبود نتایج کمک می کند.
طبق آزمایش ایزود، افزودن مواد الاستومری به ماتریس باعث افزایش استحكام ضربه شد.
 محققان گفتند: "از سوی دیگر، مدول کششی کاهش می یابد."
مدول ماده - توانایی مقاومت در برابر خم شدن - بهبود یافته بود، اگر ذرات چوب درحالت طبیعي فیبر مانند بودند. اضافه کردن الیاف چوب کربنیزه به افزایش هدایت الکتریکی کمک کرد (در حالی که پودر چوب استاندارد هیچ تاثیری نداشت). همچنین اضافه کردن یک آرد چوب با درصد بالاي لیگنین (ماده پليمري كه ديواره گياه را مي سازد) - که می تواند موفق به یک واکنش شیمیایی به نام saccharification شود- به افزایش مقاومت در برابر شعله WPC کمک کرد. بارگذاري 10٪ می تواند WPC را به طبقه بندی V-0 برساند.
محققان گفتند: "این یک راه برای بهبود قابلیت اشتعال WPC است."
یک اکسترودر اسپانیایی، طیف وسیعی از ورق ها و پروفیل های پلاستیکی PVC را تولید کرده است که از فیبرهای طبیعی به عنوان پرکننده استفاده می کنند.
رافائل استوان گیل، مدیر عامل شرکت  La Viuda، گفت: "ما نوعی ورق آلیکانته از یک فرمول جدید با استفاده از PVC و فوم شیمیایی استفاده کردیم."
ورق های اصلی ساخته شده از کاج بودند، اما پرده هاي جدید از الیاف طبیعی استفاده می شوند - از جمله الیاف چوب بازیافتی آميخته شده با  PVC.
او گفت: "با جایگزینی چوب با PVC و با استفاده از یک فوم، ما می توانیم پروفیل هایی با مشخصات مشابه با محصولات چوبی اما با مقاومت بهتر آب و هوايي تولید کنیم ".
این محصول جدید همچنین دارای خواص ضربه بالا ست، و نیازی به اصلاح در برابر رطوبت، باكتري ها و قارچ­ها ندارند. همچنین نیازی به عملیات ماشینکاری مانند پروفیل، ماسه سابي لبه و شیب سطح وجود ندارد.
جلوگيري از رطوبت
استیو جونز، مدیر تجاری اروپا در Milacron، به نمایندگان در کنفرانس کامپوزیت های چوب و پلاستیک AMI سال گذشته گفت که پردازنده ها با چالش های فراوان در اکسترود كردن ترکیبات چوب و الياف طبیعی مواجه هستند. این چالش ها عبارتند از: خشک کردن چوب و الياف، تغذيه و انتقال مواد با دانسيته بالك پايين، فرآيندپذيري مخلوط كه شامل پليمر بازيافتي و مقدار زيادي پركننده است، اختلاط طيف گسترده اي از اندازه ذرات و خروجي رطوبت باقي مانده.
بنابراين، مقدار زیادی از تجهیزات اضافی - از جمله خشک کن ها، بلبرینگ ها و صاف کننده ها - معمولا باید به یک خط پردازش WPC متصل شوند.
برچسب: كامپوزيت چوب پلاستيك , ورق و پروفيل PVC, الياف طبيعي چوب

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد