کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٠۵٧٧
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/١۶
بازدید : ٣٨٩

معرفی آزمون کشش و قابلیت های آن


در این مقاله ازمون کشش یا همان تست تنسایل ضرورت استفاده و قابلیت آن در پلیمر ها بررسی می شود.


معرفی آزمون کشش و قابلیت های آن
آزمون كشش
آزمون کشش (Tensile Test) بنیادی ترین نوع آزمون خواص مکانیکی است که بر روی نمونه انجام می­شود و مشخص کننده چگونگی عکس العمل نمونه در برابر نیروی اعمال شده مي باشد که با استفاده از دستگاه کشش انجام میگردد. در اين آزمون نمونه تحت اثر کشش تک محوری تا حد شکست مورد مطالعه قرار می گیرد. نتایج حاصل از آزمون به طور معمول برای انتخاب یک ماده به منظور کنترل کیفیت و پیش بینی اینکه چگونه یک ماده تحت انواع دیگری از نیروها واکنش نشان می دهد به کار می رود.

تست تنسایل

خواصی که از طریق آزمون کشش اندازه گیری و تعيين می شوند عبارتند از:
منحنی تنش – کرنش
تعیین محدوده الاستیک
تعیین مدول الاستیک (مدول يانگ)
تعیین تنش تسلیم (استحکام تسلیم)
تعیین کرنش در شکست و بیشترین افزایش طول
تعیین استحکام كششي نهايي ماده
تعيين چقرمگی 


تعیین نقطه پارگی در تست تنسایل


قابلیت­ها و ضرورت استفاده از آزمون كشش در مواد پليمري
به منظور اندازه­گیري مقاومت استحکام کششی و فشاري در نقطه تسلیم و پارگی و همچنین افزایش طول در نقطه تسلیم و پارگی نمونه­هاي مواد اولیه و لوله­هاي پلیمري، بررسی جدایی لایه ها، آزمون ور آمدن براي لوله­ هاي چندلايه، PEX/AL/PEX)) ، مقاومت لوله در برابر فشار و بار خارجی، تعيين  Ring Stiffness لوله هاي دوجداره، تعیین درصد لهیدگی تحت بار ثابت براي لوله و اتصالات PE /PVC/PP مي بايست از تست كشش استفاده کرد.
 
مبناي درك رفتار هر ماده، اطلاع از نحوه پاسخ آن به انواع بارگزاري (اعمال نیرو) می­باشد. با دانستن تغییر طول نسبی (کرنش) تحت بار مشخص (تنش) مي­توان پاسخ نمونه را در شرایط واقعی کاربرد پیش بینی نمود. بطور کلی روش­هاي
آزمون، نمونه سازي متنوع و فک هاي متعددي جهت انجام آزمون كشش وجود دارد. لیکن بایستی روشی را انتخاب نمود که در عین سادگی، توانایی استفاده در کنترل کیفیت مواد، انتخاب ماده اولیه مناسب و طراحی محصول را دارا باشد.
 آزمون کشش تک محوری برای تعیین خواص مواد همسانگرد و كاملا هموژن به کار می رود و برای مواد ناهمسانگرد مانند کامپوزیت­ها از آزمون دو محوری استفاده می شود.

 


برچسب: آزمون کشش, تست تنسایل, خواص مکانیکی پلیمر, مدول الاستیک, چقرمگی پلاستیک, ,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد