کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٠۵٩٠
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/١۴
بازدید : ۴۴٢

استفاده از الیاف طبیعی در صنعت کامپاند


آخرین تحولات در در صنعت کامپاندینگ حاکی از استفاده بیشتر الیاف گیاهی به منظور کاهش وزن در پلیمرها می باشد.


استفاده از الیاف طبیعی در صنعت کامپاند
سرمایه گذاری تامین کنندگان الیاف گیاهی در صنعت کامپاندینگ
آخرین تحولات در در صنعت کامپاندینگ نشان از از استفاده بیشتر از الیاف گیاهی به منظور کاهش وزن در پلیمر می دهد.
استفاده از الیاف طبیعی در ترموپلاستیک ها چیز تازه ی نیست ده ها سال است که انواع الیاف چوب در پلاستیک ها برای مصارف مختلف ساختمانی و جایگزینی با چوب طبیعی استفاده می شود.
اما تکنولوژی الیاف طبیعی به سرعت در حال پیشرفت است تا جایی که انواع مخلتلف افزودنی هایی از جنس الیاف گیاهی نیز در حال توسعه می باشند. در بعضی مواقع این الیاف گیاهی توانسه اند با الیاف شیشه و پرکننده های معدنی جایگزین و اثرات مطلوبی را داشته باشند.
استفاده از الیاف گیاهی در پروژه های مختلف انجام شده به طور مثال در اروپا به تازگی بر روی دو مسیر یکی استفاده از نانوسلولز برای کاربرد های پزشکی و دیگری تولید مواد 100 بایوکامپازیت با ترکیب الیاف سلولز و ترموپلاستیک هایی که پایه طبیعی دارند، سرمایه گذاری شده است.
البته استفاده از الیاف گیاهی با چالش هایی نیز رو به رو هست به طور مثال الیاف نشاسته جاذب آب هستند که می تواند مشکلاتی برای تولید کنندگان کامپاند به خصوص موارد ی که قطعات نهایی پایداری ابعادی بالایی نیاز دارد به وجود آورد.
در همین راستا اصلاح لیگنوسلولز ها به منظور ایجاد پیوند بهتر بین دو فاز و حصول خواص مطلوب تر حاصل شده است.
ساختار نوعی از لینگین به گونه ای است که خواص خوبی به پلی اولفین ها به خصوص PP  و HDPE نشان می دهد.
افزودن 15 تا 25 درصد از لیگنین سبب حفظ 100 درصد از خواص کششی و 90 درصد خواص مکانیکی نسبت به پلیمر خالص شده است.
به گفته محققان که روی این نوع افزودنی های فیبری کار کرده اند این نوع الیاف به عنوان پر کننده می توانند عملکرد بهتری از تالک داشت باشند و از پراکنش خوبی برخوردار اند همچنین قابل رویت نبوده و قابلیت رنگ پذیری پلاستیک را افزایش می دهند.
بر اساس گزارش موسسه NOVA-Institute  در سال گذشته بیش از 30 شرکت در اروپا با ظرفیت 80 هزار تن پلاستیک پر شده با چوب و الیاف طبیعی در حال فعالیت بوده اند.
عمده بازار هدف این پلاستیک ها کالا های مصرفی، کالای خانگی، اسباب بازی، لوازم کشاورزی و باغبانی بوده است.
اما در صنعت کامپاندینگ همواره نگرانی هایی برای اشتفاده از الیاف بوده که ایا برای تولید کنندگان قطعات از آن استقبال خواهند کرد؟ این در حالی است که پیشرف در سال های اخیر در صنعت الیاف طبیعی باعث شده از الیاف برای بهبود خواص مکانیکی و ایجاد زیبایی در پلاستیک به طور عمده استفاده گردیده است.
خواص مکانیکی بهبود یافته با افزودن 10 تا 15 درصد از الیاف عملکرد مناسبی برای تولید قطعات تزریقی داشته است.
جذب آب چالشی برای کاربرد های تجاری
استفاده از تکنولوژی جدید برای ساخت کامپاند های پر شده با الیاف طبیعی توانسته پلاستیکی تا 40درصد پر شده با الیاف را تولید کند که مقاومت بالایی در برابر جذب آب دارد این کامپاند در یک آزمایش که 300ساعت غوطه در آب غوطه ور شده بود تنها نیم درصد رطوبت را جذب کرد از مهم ترین نتایج جذب پایین آب می توان به ثابت مانند خواص ضربه، کششی، دانسیته و شرینکیج اشاره کرد.

لیگنین در پلیمرها
برچسب: لیگنین , پلیمر, پر کننده, الیاف طبیعی در پلاستیک, پرکننده های پلاستیک, فیلر پلاستیک,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد