کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٠۵٩١
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢٠
بازدید : ۶٢٢

پلی پروپیلن اسپان باند


پلی پروپیلن اسپان باند نوعی پارچه است. این نوع پارچه که ترکیبی از پنبه، الیاف پلی پروپیلن یا پلی استر و یا آلیاژ پلیمرها است، به صورت بافته نشده استفاده می¬شوند. اسپان¬ها به دلیل تنوع در ضخامت، رنگ و قیمت مناسب، در صنعت نساجی ....


پلی پروپیلن اسپان باند
پلی پروپیلن اسپان باند نوعی پارچه است. این نوع پارچه که ترکیبی از پنبه، الیاف پلی پروپیلن یا پلی استر و یا آلیاژ پلیمرها است، به صورت بافته نشده استفاده می­شوند. اسپان­ها به دلیل تنوع در ضخامت، رنگ و قیمت مناسب، در صنعت نساجی و به دلیل مقاومت در برابر نفوذ آب و راحت­تر استریل شدن در پارچه­های پزشکی و به دلیل خواص حرارتی خوب و مقاومت نسبت به وزن آن در مهندسی استفاده می­شوند.
عموماً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا و یا با توزیع مولکولی بزرگ مانند PP,PETو پلی آمید و در فرآیند اسپان باندینگ برای ساخت شبکه­های یکنواخت استفاده می­شوند. پلیمرهای با ویسکوزیته ذوب متوسط معمولا برای ساخت پارچه­های اسپان باند به وسیله melt-spinning استفاده می­شوند. پلی پروپیلن ایزوتاکتیک بیشترین استفاده را در تولید پارچه­های بی­بافت به روش اسپان باندینگ دارد. مواد اسپان باند پلی استر گران هستند و بر خلاف اسپان باند PP ضایعات پلی استری به راحتی در تولید اسپان باند قابل بازیافت نمی­باشند. استحکام کششی و پایداری پارچه­های پلی استر نسبت به پارچه­های PP بالاتر است. پارچه­های اسپان باند را می­توان از هر دونوع نایلون6 و نایلون6و6 ساخت. نایلون­ها دارای انژری شدیدا بالا بوده و بنابراین نسبت به پلی استر و پلی پروپیلن گران تر می باشند.
این پارچه­ها به سه صورت ساخته می­شوند:

  1. Dry Laid: که فیلامنت­های خشک به صورت مکانیکی روی سطح قرار گرفته و با غلتک­هایی فشرده می­شوند و یک صفحه را تشکیل می­دهند.
  2. Wet Laid: مخلوطی از فیلامنت­های خشک و آب به صورت مکانیکی روی سطح قرار گرفته و با غلتک­هایی فشرده می­شوند و صفحه را تشکیل می­دهند.
  3. Spun Melt: پلیمرها در یک اکسترودر ذوب شده و فیلامنت­ها را می­سازند، سپس مستقیماً روی یک سطح قرار می­گیرند و با غلتک­هایی فشرده می­شوند و صفحه را تشکیل می­دهند.
تولید فیلامنت­های اسپان باند نیز با مشکلاتی رو به رو است. این فیلامنت­ها ممکن است دچار زبری سطح شوند و ممکن است در برخی موارد سطح چسبنده­ای داشته باشند. این فیلامنت­ها با اسپینینگ مخلوط رزین پلی پروپیلن که شامل رزین پلی پروپیلن و یک لوبریکنت است بوجود می­آید. این لوبریکنت­ها می­توانند وینیلیدین فلوئورید یا کوپلیمر هگزا فلوئورو پروپیلن و یا چند ترکیب غیر آلی باشند.
اگر برای سنتز این فیلامنت­ها از کاتالیست­های متالوسن استفاده شود، زبری سطح و مشکلات فرآیندی پدید می­آید برای مثال زمانی که یک اکستروژن اسپینینگ برای اسپینیگ رزین پلی پروپیلن به الیاف به کار رود، مشکلات زبری سطح فیلامنت به دلیل پدیده­ی شکست مذاب پدید می­آید و ضخامت یکنواخت نمی­گردد و حتی در برخی نقاط تجمع رخ می­دهد.
این فیلامنت­ها را می­توان به صورت هموپلیمر و یا کوپلیمر به همراه آلفا الفین­هایی برای بهبود خواص مختلفی من جمله انعطاف پذیری، کاهش دانسیته، مقاومت در برابر ضربه و غیره... استفاده کرد.
به همراه لوبریکنت­ها، ترکیبات معدنی هم به عنوان افزودنی اضافه می­کنند از جمله پودر تالک، کلسیم کربنات، سیلیکون اکسید، و باریوم سولفات. لوبریکنت­های مورد استفاده گرید تجاری DYNAMAR FX-9613 است که شامل 90% وینیلیدین فلوراید/ کوپلیمر هگزافلئورو پروپیلن و 6% پودر تالک و 2% کلسیم کربنات و 2% سیلیکون اکسید است. علاوه بر این لوبریکنت نامبرده شده از لوبریکنت­های هیدروکربنی نیز استفاده می­شود همچون، پارافین مایع، پارافین طبیعی، میکرو واکس، پارافین سنتزی، لوبریکنت­های اسید چرب. علاوه بر این موارد وابسته به کاربرد از افزودنی­های دیگری همچون پایدار کننده­های گرمایی، آنتی اکسیدان­ها، آنتی استاتیک­ها، رنگ­ها و پیگمنت­ها و روغن­ها استفاده می­شود.
با لوبریکنت­ها می­توان از زبری سطحی فیلامنت­ها در طول­های بالاتر جلوگیری کرد و خواص بهتری بدست آورد.
توزیع قطر فیلامنت­ها با استفاده از عوامل کمکی هیدروکربنی بدست می­آید. این لوبریکنت­های هیدروکربنی از جمله پارافین باعث خواص بهتر و جریان پذیری بهتر شده و از زبری سطح نیز جلوگیری می­کنند.
این پارچه­ها به دو صورت آب دوست و آب گریز موجود هستند. پلیمرهایی که در پارچه­های اسپان باند به کار می­روند پلیمرهای آب گریز هستند یکی از مهم­ترین افزودنی­ها در برخی از کاربردها در ساخت این پارچه­ها افزودن ترکیبات آب دوست است که به آب اجازه­ی عبور می­دهد. این ترکیب با استفاده از یک غلتک آغشته به سورفکتنت اعمال می­شود، سپس خشک می­شوند و جمع آوری می­گردند. این پارچه­ها در پوشک بچه استفاده می­شوند.
به طور کلی نقش پارافین­ها در پارچه­های اسپان باند پلی پروپیلنی به صورت زیر است:

  1. به عنوان لوبریکنت باعث جریان پذیری بهتر می­شوند.
  2. زبری سطح را بهبود می­دهند.
  3. سطحی آب گریز می­دهند.
  4. باعث چسبندگی الیاف به هم در پارچه می­شوند.
  5. در برخی کاربردها آب دوست کردن سطح باعث گذر آب از سطوح می­شود و این پارچه­ها را قابل استفاده در کاربردهای پوشک کودک، پانسمان­ها و کاربردهای پزشکی می­کند.
مراجع:
[1]             International Search Report issued in International Applica tion No. PCT/JPOO/OO219, Feb. 22, 2000
Morphology of Wood Pulp Fiber from Softwoods and Influence on Paper Strength; Richard A. Horn; U.S. Department of Agriculture, Forest Service, Research paper; FPL 242; (1974).
برچسب: اسپان باند, پارچه, نساجی, پارچه پلاستیکی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد