کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٠۵٩٢
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠١/٢۶
بازدید : ۴٩٨

انواع قالب پروفیل


در این مقاله انواع قالب پروفیل و ویژگی هر کدام معرفی می شود.


انواع قالب پروفیل
وجود فاکتور ها و عوامل مختلف همچون رفتار رئولوژیکی پلیمر سبب شده تا طراحی قالب امروزه به یک حرفه ی کاملا تخصصی تبدیل شود، فرآیند طراحی قالب بیشتر بر پایه آزمون و خطا است و به دانسته ها و تجارب سازنده بستگی دارد.
پیچیدگی ساخت یک قالب بستگی به نوع قطعه دارد بسته به  اینکه می خواهیم یک میله را اکسترود کنیم یا اینکه یک قالب در و پنجره طراحی کنیم کار بسیار متفاوت خواهد بود.
در این مقاله انواع رایج قالب های پروفیل را بررسی می کنیم
 
قالب های صفحه ای:
در این نوع قالب ها سطح مقطع مذاب پلیمر به سرعت از ورود (دایروی) به شکل نهایی تغییر می نماید با توجه به ساده بودنشان این قالب ها از نقطه نظر ماشینکاری ارزانترین نوع به حساب می آیند و به راحتی می توان آنها را نصب و جدا و تمیز کرد اگر چه هندسه آنها مستعد ظاهر شدن نقطه های داغ اکسترودیت هستند که سبب بروز مشکل در کار را با مواد حساس به حرارت می شوند علاوه بر این ، با توجه به اینکه مذاب تحت تنش های کششی شدیدی در محیط نزدیک به ورودی قالب می شود، بیشینه سرعت اکستروژن به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و ابعاد اکسترودیت شدیدا وابسته به شرایط فرآیندی می باشد با توجه به این محدودیت ها این قالب ها برای تولید پروفیل از پلیمر های مخصوص همانند پلی ونیل کلرید هاو رابر ها برای تولید پروفیل های ساده، بخصوص در مدت کوتاه استفاده می شود.
 
قالب های گام به گام:
در این مدل هندسه به صورت پیشرو منتقل می شود، اما هم چنان گسسته است و از توالی تعدادی قالب صفحه ای شکل می گیرد در این حالت ورودی ها همگرا می شوند تا تغییر ناگهانی سطح مقطع بین دو بخش متوالی قالب جلوگیری شود.
بنابراین سطح مقطع گام به گام منتقل می گردد، این روش نیز برای ماشینکاری ساده است و توانایی بهتری نسبت به قالب صفحه ای دارد. اگر چه این قالب ها همانند قالب های صفحه ای توانایی محدودی دارند و فقط برای تولید پروفیلهای با سطح مقطع ساده تر به کار می روند.

قالب های خط مستقیم:
در این نوع قالب هل سطح مقطع مذاب به آرامی و به تدریج از شکل اولیه به هندسه نهایی منتقل می شود، در شکل نشان داده شده است این روش از نقطه نظر ماشین کاری گران ترین روش شناخته می شود. اما با این حال برای تولید سطح مقطع پیچیده با دقت بالا مناسب است.

این نوع قالب ها معمولا از 4 ناحیه هندسی تشکیل شد اند.

آداپتور: ناحیه دایروی با قطر یکسان که اگر از فشار شکن یا فیلتر استفاده شود در این قسمت قرار می گیرد.

ناحیه انتقال: ناحیه ای که انتقال بین ناحیه اول (آداپتور) و ناحیه شبه موازی که در آن صورت می پذیرد. برای هندسه ها ساده شکل ناحیه انتقال ساده اما برای هندسه های پیچیده به اندازه زیاد سخت است.

ناحیه شبه موازی: منطقه شبه موازی همگرا بوده و مشابه ناحیه موازی است، این ناحیه بسیار در برابر جریان مقاوم است وارد کردن این ناحیه سبب تسهیل کنترل محلی مقاومت در برابر جریان است.

ناحیه موازی: آخرین  ناحیه قالب اکستروژن است که شامل کانال جریان با سطح مقطع ثابت است این ناحیه نقش مهمی در خواص و شرایط فرآیندی محصول نهایی دارد چرا که مسئول بخش قابل ملاحضه ای از افت فشار کلی است.هدف اصلی آن این است که به مذاب پلیمر اجازه استراحت از کرنش اعمال شده از پایین خط قالب را بدهد، و باعث می شود که کل فرآیند حساسیت کمتری به نوسانات شرایط فرآیند داشته باشد.

برچسب: قالب پروفیل, اکسترودر پروفیل, قالب پی وی سی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد