کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٣۵٩٨
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۵/١۴
بازدید : ٢۵۶

نکات مهم در تزریق پلی پروپیلن


پلی پروپیلن یکی از پرمصرف ترین پلاستیک هاست .این پلیمر یک پلیمرخطی از خانواده ی گرمانرم ها با فرایند پذیری آسان است.در اینجابه بررسی برخی نکات در مورد تزریق پلی پروپیلن می پردازیم .


نکات مهم در تزریق پلی پروپیلن
  1. ویژگی های دستگاه تزریق:
میزان مذاب تزریق شده در هر مرتبه بستگی به حجم قالب و ظرفیت دستگاه تزریق بستگی دارد.در pp مقدار حداکثر هر شات را 75 درصد ظرفیت اسمی تعیین شده با استفاده از پلی استایرن فرض می کنند.به عبارتی حداکثر ظرفیت مجاز تزریق pp  با یک دستگاه دو کیلویی حداکثر 1.5 کیلو است.این مقدار وقتی از مستربچ رنگی استفاده می شود،به لحاظ افزایش کیفیت محصول نهایی 60 درصد است.
برای پلی پروپیلن استفاده از مارپیچ معمولی و مرسوم کافی می باشدو عموما نسبت طول به قطر آن ها از 16:1 تا 24:1 و نسبت فشردگی 2.5:1 تا 3:1 است.برای پلی پروپیلن نیازی به مارپیچ های دارای تهویه نیست.

برای قطعاتی با ضخامت بیش از 2.3میلی متر دستگاهی با ظرفیت حدود 230کیلوگرم بر سانتی متر مربع کافی است.به عبارتی برای تزریق قطعه ای (البته با ضخامت بیش از 2.3 میلی متر)و با قالبی با مساحت مفید 400 سانتی متر مربع (مساحت قسمتی از قالب که قطعه در آن قرار می گیرد )دستگاهی با ظرفیت حدود 100 تن مناسب می باشد. در قطعاتی با ضخامت کمتر از   2.3 میلی متر به دستگاهی با ظرفیت بالا تر نیاز است،و به عنوان معیاری مناسب ،دستگاهی با نیروی بسته شدن گیره حدود 540 کیلو گرم بر سانتی متر مربع مناسب می باشد.
  1. انتخاب گرید مناسب
به طور کلی در قطعات با دیواره نازک به دلیل طولانی بودن مسیر جریان به رزین های با جریان پذیری بسیار بالا نیاز است و در قطعاتی با ضخامت دیواره زیاد به پلیمر های با جریان پذیری کم و متوسط مورد نیاز است.در قطعاتی که لولا و یا رابط پلاستیکی دارند عموما از رزین های با جریان پذیری بالا استفاده می شود تا از پرشدن سریع و کیفیت خوب آن ها اطمینان حاصل شود.البته در رزین های با جریان یابی بسیار بالا طور عمر هینگ های تا شونده و متحرک کمتر است.

می توان با استفاده از گرید های حاوی عوامل هسته زا قطعه هایی با پایداری ابعادی بسیار خوب تولید کرد.زیرا در این قطعه ها جمع شدگی در قالب بیشتر است.بنابراین قالب از حرکات و تغییرات قطعه جلوگیری می کند و تاب برداشتن قطعه کمتر می شود.از طرفی نیز حروج قطعه به علت جمع شدگی مشکل خواهد بود.البته باید به این نکته اشاره کرد در قطعه حاوی عوامل هسته ساز ،به دلیل سرد شدن سریع ،تنش های باقیمانده فرصت رهایی پیدا نکنند و باعث شوند قطعه های دارای عوامل هسته زا مقاومت ضربه کمتری نسبت به قطعه های دارای عوامل هسته زا داشته باشند.به بعضی از گرید های خاص پلی پروپیلن،مخصوصا کوپلیمر های اتفاقی ،مقداری عوامل شفاف کننده اضافه می شوند که می توانند به صورت عوامل هسته زا عمل کنند.برخی رنگ دانه های خاص نیز به صورت عوامل هسته زا عمل می کنند(مانند:نارنجی،آبی و سبزو...)بنابراین قطعه های مختلف با رنگ های متفاوت  ابعاد نهایی متفاوتی خواهند داشت.
  1. شرایط شروع به قالبگیری
پلی پروپیلن را میتوان به راحتی با انواع دستگاه های تزریق فرایند و قالب گیری کرد. البته مسلما فرضیاتی وجود دارند که با اعمال آن ها قالب گیری راحت تر و آسان تر انجام می شود . به طور کلی دستگاه هایی که حد اقل نسبت طول به قطرشان20:1 و نسبت فشاردگی آنها حداقل 2.5:1 است ترجیح داده می شوند.البته این نسبت موقعی است که طراحی قالب درست باشد (یعنی قالب مشکلاتی چون پلیسه زدن ،عدم خروج مناسب هوا و...را نداشته باشد.)

هنگام شروع به کار باید زمان مناسب به دستگاه داده شود تا از گرم شدن قسمت های مختلف اطمینان حاصل شود.این زمان به نوع پلیمر و شاخص جریان مذاب بستگی دارد. می توان دمای نازل و برل را برابر فرض کرد یا به عبارتی از پروفیل دمایی یکنواخت استفاده نمود.ولی برخی تزریق کار ها ترجیح می دهند دما را از قیف یا نازل افزایش دهند.
 
برچسب: پلی پروپیلن, pp, polypropylene, plastic, termoplastic, تزریق, پلاستیک, اکسترودر, فرایند پذیری, اکستروژن , کامپاند , الیاف,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد