کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١۵۶٢٨
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۶/٢۶
بازدید : ٢٣٠

افزودنی های نانو، بهبود دهنده ی خواص مکانیکی


اصلاح کننده های مکانیکی برای افزایش قدرت ضربه پذیری با افزایش انعطاف پذیری یا افزایش سختی با ارتقای بلورینگی در ماتریس پلیمری استفاده می شود. چقرمگی پلیمری توانایی یک پلیمر را برای مقاومت در برابر نیروی ناگهانی یا استرس و اتلاف نیرو بیان می کند.


افزودنی های نانو، بهبود دهنده ی خواص مکانیکی
ماده ای که نمی تواند به سرعت از انرژی ناشی از ضربه بیرون بیاید، شکننده نامیده می شود و شکست می شود. در نانومواد این رفتار ناشی از این واقعیت است که پیوندهای شیمیایی باید در طول ضربه، به یک استرس اعمال شده پاسخ دهند. اگر باند نتواند استرس اعمال شده را از بین ببرد، باندها شکسته خواهند شد. این امر منجر به ایجاد ترک های زیرمیکرون یا ایجاد نقص می شود.

این ترک های کوچک و نقص ها به شکاف های بزرگ تبدیل می شوند و با افزایش اضافی استرس اضافی که اعمال می شود ممکن است به شکست قطعه منجر شود. در شكست یا ترک، رشد نقص هابه دلیل ایجاد حركت زنجیره پلیمری محدود می شود قادر به جذب استرس اعمال شده است. راه برای افزایش سختی و کاهش شکنندگی یک ماده پلیمری  برای مثال، مقاومت به ضربه پلی استایرن با افزودن ذرات پلی بوتادین که در آن زنجیرهای پلی بوتادینی انعطاف پذیر می توانند استرس اعمال شده را جذب کرده و انتشار کرک را کاهش دهند، بسیار بهبود یافته است.

مثال دیگری از ماده ای که از افزودنی مکانیکی سود می برد، دستگاه های الکترونیکی کشش است نیمه هادی های آلی این مواد می توانند در زمینه های پزشکی و انرژی کاربرد داشته باشند، اما اکثر پلیمرهایی که به الکترونیک ارگانیک متصل هستند، سفت و سخت نیستند.این محدودیت به تازگی با اضافه کردن Zonyl®، که یک فلئورسنت است برداشته شد ، به آلیاژ پلیمری کانژوگیت شده برداشته شد(3،4ethylenedioxythiophene): پلی (سولفونات استایرن) (PEDOT: PSS) افزایش انعطاف پذیری پلیمر در حالی که خواص آن حفظ میشود.

در برخی از کاربردها، از سوی دیگر، مواد پلیمری ممکن است بیش از حد انعطاف پذیر باشند و از سخت شدن استفاده کنند. در این مورد، یک عامل هسته زا  می تواند به پلیمر افزوده شود که باعث رشد کریستال شود. افزایش نظم مولکولی همراه با نیروهای بین مولکولی قوی باعث می شود که مواد پلیمری بزرگتر قوی تر شوند. عوامل هسته زا مشترک برای مواد پلیمری شامل نانوذرات طلا، کربنات کلسیم و بنزوات سدیم می باشند. افزودنی های هسته زا لازم است که در طول حرارت دهی و خنک کردن یک ذوب پلیمری که در طول فرایند انجام می شود به عنوان جامدات کریستالی باقی بماند تا سایت های فراگیر برای انتشار کریستال ها شوند.

منبع:
Polymer Additives Effects on Structure and Dynamics Adam Eugene Imel University of Tennessee - Knoxville
برچسب: افزودی , بهبود دهنده مکانیکی, مقاوم در برابر ضربه, کرک, ترک, نقص , افزودنی مکانیکی, خواص مکانیکی, Additive, mechanical properties, عامل هسته زا,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد