کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١۵۶٢٩
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠٧/١۵
بازدید : ٢٣٣

شبکه های پلیمری در هم نفوذ کرده(IPNs)


شبکه های پلیمری در هم نفوذ کرده نوعی آلیاژ پلیمری هستند که در قالب دو یا چند شبکه ی پلیمری مجاور هم معرفی می شوند و به عبارتی دیگر آلیاژ منحصر به فردی از پلیمر های شبکه ای شده می باشند که ضرورتا پیوند های کووالانسی یا گرافت بین آن ها وجود ندارد.


شبکه های پلیمری در هم نفوذ کرده(IPNs)
شبکه های پلیمری در هم نفوذ کرده  (IPN) در حالت ایده آل، در سطح سگمنتی از لحاظ ساختاری همگن است.این دو جزء به عنوان شبکه پیوسته و متقابل (catenanes) حضور دارند. این پیوستگی مشترک می تواند با حفظ مخلوط اولیه از نظرسینتیکی مخلوطی از مونومرهای مورد استفاده برای تشکیل زنجیره های شبکه، با جداسازی فیزیکی که توسط ساختار شبکه مهار می شود، یا حاصل سازگاری ترمودینامیکی پلیمرهای تشکیل دهنده باشد. یک نوع خاص از IPN بر روی حلال به منظور ارتقا سازگار پذیری دو پلیمر استفاده می شود. بالا بودن میزان نفوذ متقابل و کاهش میزان جدایی فازی در IPN ها به میزان زیادی به سازگاری شبکه های پلیمری و نیز میزان اتصالات عرضی بستگی دارد.
 
معرفی

خصوصیات تعریف کننده پلیمر ها اندازه بزرگ مولکول های تشکیل دهنده ("ماکرومولکول ها") است که متشکل از زیرمجموعه هایی است که هزاران بار تکرار می شوند. اگر این مولکول های زنجیره ای انعطاف پذیر باشند، این ماده رفتار لاستیکی را نشان می دهد، بخصوص کشش بالارا از خود نشان میدهد. این اصطلاح به توانایی مواد برای بازگشت به ابعاد اصلی پس از تغییرات کرنش اشاره دارد. بهینه سازی این قابلیت بازیابی، و همچنین افزایش مدول و قدرت پلیمری لاستیک، نیاز به اتصال شیمیایی زنجیره های تشکیل دهنده به یکدیگر (کراس لینک) برای تشکیل یک شبکه است. مدول می تواند با افزایش غلظت پیوندهای شبکه ای افزایش یابد، اما به جز در سطوح بسیار پایین پیوند، افزایش مدول موجب کاهش قدرت و خواص دیگر شکست مانند مقاومت در برابر رشد ترک می شود. این نتیجه ی افزایش اتصالات عرضی در شبکه پلیمری است.. بنابراین، برای یک الاستومر داده شده، سازشی بین سختی و قدرت آن وجود دارد.IPN ها با روش های متفاوتی سنتز می شوند،به همین خاطر ما در IPN ها دوگروه مهم به نام Sequentional IPNs و Simultaneous IPNsرا داریم.


شکل 1 (بالا) IPN همزمان، تهیه شده توسط پلیمریزاسیون و اتصال متقابل مخلوطی از دو مونومر یا دو prepolymers خطی، با جداسازی فاز به علت ویسکوزیته به سرعت در حال افزایش؛(پایین) IPN متوالی، که در آن یک شبکه در مونومر متورم شده است، پلیمریزاسیون بعدی و اتصال عرضی که IPN را تولید می کند؛ جداسازی فاز معمولا برای IPN های متوالی بیشتر است.

شبکه پلیمری در هم نفوذکرده متوالی:

در این IPN ها  ابتدا پلیمر شبکه ای اول ساخته شده و سپس مونور دوم به همراه عامل شبکه ای کننده و فعال کننده به شبکه اول اضافه می گردد و سپس موجب تورم میشودو پلیمریزاسیون انجام می شود.علت این نام گذاری های نیز ترتیب اضافه شدن پلیمر ها می باشد.

شبکه پلیمری در هم نفوذ همزمان:

در این دسته از شبکه های پلیمری در هم نفوذ کرده هر دو منومر یا پیش پلیمر به همراه عوامل شبکه ای کننده ،شروع کننده فعال کننده و گاهی اوقات حلال در حالت مایع با یک دیگر مخلوط می شوند و واکنش های پلیمریزاسیون و شبکه ای شدن به صورت همزمان و البته جدا برای هر کدام از سیستم ها انجام می شود. از مزایای این گونه IPN ها نسبت به شبکه های در هم نفوذ کرده متوالی فرایند ساده آن ها می باشند.


منبع»
 Interpenetrating Polymer Networks (IPN): Structure and Mechanical Behavior_ C. M. Roland
Chemistry Division, Naval Research Laboratory, Washington, DC, USA
برچسب: پلیمر, پلیمر شبکه ای , شبکه پلیمری در هم نفوذ کرده, آلیاژ, Blend, IPN, Interpenetrating Polymer Networks, Sequentional IPNs, Simultaneous IPNs, Crosslink,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد