کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ١٩۶٣۴
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠٨/٢٧
بازدید : ۴٨۴

فوم پی وی سی


از آنجا که فوم های پی وی سی مقاومت خوبی در مقابل مواد شیمیایی و آب دارند، برای مصارف داخلی و خارجی مناسب می باشند. فوم پی وی سی مقاومت کمی در مقابل ضربه دارد و با توجه به تنوع رنگ آن معمولا برای علامت و نمایش مورد استفاده قرار می گیرد.


فوم پی وی سی
فوم پی وی سی در مقابل بسیاری از حلال ها از جمله استایرن و اکثر سوخت ها مقاوم است و با بسیاری از چسب ها (Adhesive) و رزین ها (Resin) سازگاری دارد. فوم پی وی سی  از ساختار ریز مولکولی بهره گرفته و در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است. فوم پی وی سی مقاوم در مقابل آتش است و ویژگی های خودش را از دست نمیدهداز برخی دیگر از خصوصیات ذاتی فوم پی وی سی می توان به دوام بالا، انعطاف پذیری بالا در ترکیب با اکثر چسب ها (Adhesive) و رزین ها (Resin) اشاره کرد.


فرایند :

فوم پی وی سی
 
فوم پی وی سی (PVC Foam) در چگالی های گوناگون از ۴۵ کیلوگرم بر متر مربع تا ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مربع موجود است. فوم پی وی سی بر خلاف فوم پلی یورتان، یک فوم ترکیبی از دو ماده مخلوط نیست. در این فوم روند تولید بسیار تاثیر گذار است. مواد خام تحت شرایط کاملا کنترل شده باهم ترکیب می شوند و به طورهمگن در قالب ریخته می شود. قالب پر شده سپس مهرو موم می شود، در محفظه بزرگ فشار، تحت فشار و حرارت قرار می گیرد در حالی که همچنان محکم چفت و بست شده است. بعد از اتمام این روند، تخته ای  از ماده خارج می شود. این تخته در مرحله بعدی در آب گرم قرار می گیرد تا مرحله آخر فشرده سازی پایان گیرد. تخته سپس با در نظر گرفتن تقاضای مشتری، در اندازه های گوناگون با ضخامت های مختلف برش داده می شود. روند ساخت و فرمولاسیون دست به دست هم می دهند تا ترکیب ریز مولکولی و پایدار فوم پی وی سی  به دست آید.

فوم پی وی سی در دو نوع سخت و انعطاف پذیر عرضه می شود. فوم پی وی سی (PVC Foam) سخت، که به آن PVC Cross-linked هم گفته می شود، مقاومت بیشتری در مقایسه با نوع انعطاف پذیر در مقابل حرارت و حلال ها دارد. به علاوه، خصوصیات فیزیکی آن بین ۲۰ تا ۴۰ درصد به نسبت نوع منعطف، بهتر است. مقاومت در فوم های پی وی سی  سخت با توجه به چگالی های متفاوت، بین ۱۲ تا ۳۰درصد متغیر است. فوم های پی وی سی منعطف به فوم های کشیده معروف هستند که مقاومت بیشتری در مقابل شکستن تا حدود ۴۰ درصد دارند. فوم های پی وی سی با توجه به دانسیته ای که دارند در مقابل حرارت و حلال ها مقاومت فیزیکی کمتری دارند

فوم های پی وی سی که در صنعت دریا نوردی به کار گرفته می شوند تحملی در حد ۱۸۰ درجه فارنهایت را دارند و می توانند تا ۱۶۰درجه به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرند. آن ها در دمای پایین حالت شکننده پیدا نمی کنند و می توانند حتی در مواردی که در معرض برودت شدید قرار دارند مورد استفاده قرار گیرند. انواع خاصی از پی وی سی قدرت تحمل ۲۵۰ درجه را دارند و می توانند تا ۱۹۰ درجه را به طور مداوم تحمل کنند. فوم های پی وی سی  منعطف می توانند ۱۵۰درجه را تحمل کنند و به طور مداوم تا ۱۲۰درجه مورد استفاده قرار گیرند.
ورق های  فوم پی وی سی  صفحات سبک با خصوصیات فیزیکی خوب و عایق در مقابل رطوبت است. ترکیبی  از پلی وینیل کلراید و پلی اوره به فوم پی وی سی حالتی سخت می دهد و متراکم بودن آن ناشی از ترکیب مولکولی ریز ساختار آن است.

این ماده بسیار سبک (که تقریبا چگالی آن نصف چگالی پی وی سی سخت است ) در مقابل رطوبت و برخی از مواد شیمیایی مقاوم بوده، و به راحتی قابلیت برش و شکل دهی دارد. این ماده همچنین دارای خواص ترمو پلاستیک بوده، و در دمای ۶۵ سانتیگراد به آرامی نرم می شود. معمولا فوم پی وی سی به راحتی چوب قابل برش است، به راحتی با آب گرم و تفنگ حرارتی قابل نرم شدن است و با ماشین های نقاشی قابل رنگ کردن است.

 در فوم های انعطاف پذیر ساخته شده از چسب بوسیله شستشوی شیمیایی و یا ایجاد فوم های مکانیکی، مولکول اصلی پلیمر رزین پی وی سی امولسیونی خواهد بود: درجه آن (با توجه به اندازه و توزیع اندازه ذرات) بر ویسکوزیته چسب و رفتار کلی عمومی در فرایند، از جمله تشکیل سلول در فوم که به نوبه خود بر خواص ساخته شده فوم تاثیر می گذارد. حضور هر پلیمر توسعه دهنده نیز روی این موضوع تاثیر می گذارد.
 
مصارف معمول:
از آنجا که فوم های پی وی سی مقاومت خوبی در مقابل مواد شیمیایی و آب دارند، برای مصارف داخلی و خارجی مناسب می باشند. فوم پی وی سی مقاومت کمی در مقابل ضربه دارد و با توجه به تنوع رنگ آن معمولا برای علامت و نمایش مورد استفاده قرار می گیرد. فوم های پی وی سی به سادگی قابل خم شدن و شکل پذیر هستند و مقاومت خوبی در مقابل تخریب ناشی از باران، باد و نور خورشید دارد. با توجه به خصوصیات ذکر شده این ماده می تواند در اکثر مصارف معمول و مصارف تخصصی از جمله کشتی سازی و هواپیما سازی مورد استفاده قرار گیرد

ورق پی وی سی فوم نسبت به صفحات چوبی و یا ام دی اف مزایای زیادی دارد که می توان به اختصار به :عدم جذب رطوبت؛ وزن سبک توام با مقاومت خمشی ومقاومت در برابر ضربه بالا ؛تاخیر انداز آتش؛ خود خاموش شونده؛غیر سمی؛عایق حرارتی و صوتی عالی؛مقاومت نسبت به مواد شیمیایی؛ مقاومت نسبت به خوردگی، پوسیدگی؛ ضریب انبساط طولی؛طول عمر بالا؛قابلیت جوشکاری با روشهای موجود مثل جوشکاری هوا گرم و... قابلیت پرسکاری؛ قابلیت خم کاری؛ قابلیت شکل پذیری وفرم دهیغسطوح صیغلی در دو طرف؛قابلیت بازیافت؛دوستدار محیط زیست؛جایگزین مطمئن برای چوب؛پایداری ابعادی بالا؛ قابلیت چاپ پذیری عالی وقابلیت رنگ پذیری اشاره نمود.


منبع:
PVC TECHNOLOGY
Fourth Edition
W. V. TITOW
M. Phil., Ph.D., C.Chem., F.R.S.C., F.P.R.I., C. Text., A. T.!.
Formerly of the Yarsley Research Laboratories Ltd,
Ashtead, Surrey, England

برچسب: پی وی سی, فوم پی وی سی , ورق پی وی سی, خط تولید, پلینو, pvc, pvc foam

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد