کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣١٧۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/١١/١٧
بازدید : ٨۶٧

افزایش تنش طرح های لوله های پی وی سی


قسمت دوم مقاله ی افزایش تنش لوله های پی وی سی -لوله های پی وی سی معدن -لوله های پی وی سی تحت فشار ویژگی و فرآیند تولید آنها


افزایش تنش طرح های لوله های پی وی سی
لوله های پی وی سی معدن برای هوای فشرده  :
 
لوله هایی که هوای فشرده شده را در 7 بار انتقال می دهند باید تحت هر شرایطی به ویژه با فرض اثرات انرژی ذخیره شده و شکست احتمالی درمحل ضربه دارای شکست ایمن(Fail-Safe) باشند،. یک لوله PVC-M به دلیل برآورده کردن چنین الزامات بحرانی طراحی شده است. 
از جمله آزمون های لوله آزمون ترکیدگی در اثر فشاری حدود 50 بار است که توسط نیتروژن در داخل لوله ایجاد می شود.
 آزمون دیگری که جهت مشخص کردن داکتیل بودن لوله انجام می شود، بررسی نحوه شکست لوله در اثر فشار هوا به میزان 7 بار  می باشد که توسط یک ماده منفجرشونده که به دیواره لوله چسبیده است، اعمال می شود. فاکتور ایمنی طولانی مدت که در طراحی لوله هایی که در صنایع معدنی به کار گرفته می شوند برابر 3 می باشد.
 
لوله تحت فشار PVC-O (پی وی سی جهت یافته) :
 
لوله تحت فشار PVC-O بیش از 30 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد و فقط نحوه فرآیند در خط تولید است که باعث می شود محصول آن به دلایل ذیل رقیب لوله های دیگر از جمله PVC-M باشد :
o       افزایش خروجی تولید به طور وسیع و کاهش هزینه های تولید
o       ادغام شدن ویژگی استحکام و چقرمگی به صورت قابل توجه که موجب افزایش تنش های طراحی و در نتیجه صرفه جویی در مصرف مواد به ویژه در کلاس های فشاری بالاتر می شود.
 
 
 
لوله PVC-O توسط یک  فرآیند انحصاری تولید می شود که در آن مولکول های زنجیره ای بلند ماده اولیه لوله PVC-U را که به روش های متداول اکستروژن ایجاد شده اند، آرایش می دهد.
افزایش قطر لوله در طی فرآیند، موجب آرایش دادن مولکولها در جهت شعاعی شده و به طور قابل توجهی باعث  بهبود خواص فیزیکی لوله (استحکام و چقرمگی)  می شود. آرایش یافتگی مولکولی استحکام کوتاه مدت و بلند مدت ماده را شدیداً افزایش می دهد.
با این خواص استحکام و چقرمگی عالی، فاکتور ایمنی برای 50 سال به میزان 4/1 یا 6/1را می توان برای مواد PVC-O با MRS 45 و 50 مگا پاسکال در نظر گرفت.

 
تنش های طراحی 28 و 32 مگاپاسکال که برای لوله های PVC-O در نظر گرفته می شود باعث بیش از %50    صرفه جویی در مصرف مواد می شود که این میزان %30 بیشتر از محصولات PVC-U و PVC-M می باشد.

فرآیند آرایش مولکولی یک ساختار لایه ای یا لامینار ایجاد می کند که کلید ویژگی چقرمگی و کارایی لوله PVC-O می باشد.
چنانچه در اثر نقص یا وارد آمدن بار نقطه ای بر روی لوله ترک ایجاد شود، ساختار لایه ای  PVC-Oمانع حرکت ترک در میان ماده می شود و با کاهش تمرکز تنش در زمان عبور ترک در هر لایه از رشد ترک جلوگیری می شود.


سایر مزایای لوله های PVC-O که از تنش طراحی بالای آن منتج می شود افزایش ظرفیت هیدرولیکی و بهینه شدن ویژگی های حمل ونقل و نصب آن است. خستگی لوله های پلاستیکی که طراحی در خطوط و نصب و کارگذاری آنها به نحو مطلوبی انجام شده است، اثر چندانی در عملکرد لوله ندارد و تعداد شکست هایی که در اثر خستگی اتفاق می افتد، بسیار نادر است. لوله های PVC-O مقاومت بسیار خوبی در برابر خستگی دارند و به خصوص در کاربردهایی که وجود فشارهای تناوبی در خط لوله اجتناب ناپذیر است می تواند برای مهندسان طراح اطمینان بالایی ایجاد کند.  این  لوله ها همچنین مقاومت عالی نسبت به تحمل نوسانات فشار و ضربه قوچ دارند  و قادر به تحمل فشاری بیش از دو برابر فشار کاری دارند. این لوله در سیستم های شبکه بندی آب ، خطوط اصلی انتقال فاضلاب و نصب در مکان هایی که ایمنی بیشتری در رابطه با نوسانات فشار، ضربه قوچ و فشارهای چرخه ای باید وجود داشته باشد، کاربرد دارند.

لوله های PVC-O همراه اتصال های ویکتائولیک استیل برای نصب در محیط های معدن مناسب می باشد.وزن کمتر از نصف این لوله ها نسب به لوله های معدنی PVC-M (پی وی سی اصلاح شده) باعث به وجود آمدن مزیبت سبکی جهت حمل و نقل و سهولت در زیر زمین و کلاس های فشاری بالاتر (16-25 بار) می شود. و این محصولاتی که آزمون رشد ترک را با موفقیت می گذرانند، پتانسیل لازم را جهت انتقال هوای تراک ( فشرده شده ) دارا می باشند.

 
تهیه و تنظیم:
مانا سادات مولایی

      
برچسب: تکنولوژی فرآیندی, پلی وینیل کلراید, ترموپلاست, لوله های PVC-O, لوله های PVC-M, خواص پی وی سی , لوله ی پلی اتیلن, دانسیته ی ظاهری , لوله ی تحت فشار, آزمون شربه

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد