کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣٢١٧
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠٣/٠٧
بازدید : ١٣٨١

پرسش: چرا در هنگام کوپله کردن لوله ترک می خورد؟


دلایل اصلی ترک خوردن لوله در حین کوپله کردن عبارتند از: 1-مقدار بالای کربنات کلسیم در فرمولاسیون 2-پخت ناکافی مواد در حین فرایند: 3-اعمال حرارت مستقیم به لوله: در این ادامه دلایل اصلی ترک خوردن لوله های پی وی سی حین کوپله کردن بررسی می شود.


پرسش: چرا در هنگام کوپله کردن لوله ترک می خورد؟
دلایل اصلی ترک خوردن لوله در حین کوپله کردن عبارتند از:

1- مقدار بالای کربنات کلسیم در فرمولاسیون: 

نسبت زیاد کربنات کلسیم به پی وی سی در فرمولاسیون تولید باعث کاهش میزان پی وی سی که خاصیت پلاستیک دارد، می شود. مواد در اثر حرارت شل شده و در صورتی که میزان پی وی سی در ترکیب کم باشد ذرات کربنات کلسیم از یکدیگر جدا شده و باعث ایجاد ترک در محصول نهایی می شوند. در صورتی که با افزایش میزان پی وی سی، زنجیره های بلند این پلیمر که در اثر فرایند پخت در اکسترودر در یکدیگر نفوذ پیدا کرده اند، در اثر حرارت وارده برای کوپله کردن کش آمده و مانع از ترک خوردن لوله پی وی سی می شوند.

2- پخت ناکافی مواد در حین فرایند:
گاهی دیده می شود علی رغم مناسب بودن میزان کربنات کلسیم فرمولاسیون، باز هم لوله در حین کوپله کردن ترک می خورد که دلیل آن پخت نشدن کافی مواد در حین تولید است. به عبارت دیگر در حین فرایند تولید باید برش (در اثر چرخش مارپیچ ها) و حرارت کافی به ذرات پی وی سی اعمال شود تا شکسته و در هم فرو روند. در این صورت شبکه از ذرات پی وی سی تشکیل می شود که سایر اجزا از قبیل کربنات کلسیم، استابیلایزر و روان کننده ها را نیز در خود دارد. چنین شبکه ای در برابر حرارت وارده حین کوپله کردن کش آمده و از یکدیگر جدا نمی شود. برای افزایش پخت می توان از افزودنی هایی نظیر استئارات کلسیم و کمک فرایند استفاده نمود. هم چنین می توان با کاهش افزودنی هایی نظیر استابیلایزر و پلی اتیلن وکس نیز پخت بیشتری ایجاد کرد.  

 
3- اعمال حرارت مستقیم به لوله:
بهترین روش برای کوپله کردن اعمال حرارت غیر مستقیم به لوله پی وی سی است. در اثر حرارت مستقیم نه تنها لوله ممکن است ترک بردارد بلکه ممکن است دچار تغییر رنگ و سوختگی نیز شود. بنابراین در صورت امکان باید از اعمال حرارت مستقیم به لوله پرهیز نمود. 

 
ارائه شده از شرکت کیمیاران؛ تولید کننده افزودنی های صنعت پی وی سی 
برچسب: ترک خوردن لوله, لوله پی وی سی, کربنات کلسیم , فرمولاسیون پی وی سی, اکسترودر, کوپله کردن, , ترک خوردن لوله پی وی سی, پخت ناکافی لوله پی وی سی, استئارت کلسیم , استابیلایزر, روان کننده, کمک فرآیند, پلی اتیلن وکس,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد