کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣٢٧٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/٠۶/٠٣
بازدید : ١٧١٠

موفقیت محققان ایرانی در ساخت پلاستیک های زیست تخریب پذیر


محققان ایرانی با به کارگیری فناوری نانو و استفاده از نشاسته به عنوان پلیمری تجدیدپذیر موفق به تولید نانو کامپوزیت شده اند که می تواند در آینده در تولید کیسه های پلاستیکی زیست تخریب پذیر استفاده شود. نتایج نشان داده است استفاده از دو درصد نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم درون این فیلم، مقاومت به پارگی را 24 درصد افزایش و میزان عبور نور مرئی، فرابنفش و نفوذپذیری نسبت به بخار آب را به ترتیب 77، 100 و 34 درصد کاهش داده است


موفقیت محققان ایرانی در ساخت پلاستیک های زیست تخریب پذیر

محققان ایرانی با به کارگیری فناوری نانو و استفاده از نشاسته به عنوان پلیمری تجدیدپذیر موفق به تولید نانو کامپوزیت شده اند که می تواند در آینده در تولید کیسه های پلاستیکی زیست تخریب پذیر استفاده شود.

نتایج نشان داده است استفاده از دو درصد نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم درون این فیلم، مقاومت به پارگی را 24 درصد افزایش و میزان عبور نور مرئی، فرابنفش و نفوذپذیری نسبت به بخار آب را به ترتیب 77، 100 و 34 درصد کاهش داده است.

 

به گزارش سایت پلینو به نقل از ایسنا

محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز و دانشگاه محقق موفق به تولید نانو کامپوزیت زیست تخریب پذیری شده اند که می توان جایگزین مناسبی برای فیلم های پلاستیکی به خصوص در کاربرد های که پلاستیک با مواد غذایی در تماس است باشند..

در حال حاضر بیشتر کیسه های پلاستیکی از پلاستیک های رایجی چون پلی اتیلن(کیسه های فروشگاهی معمولا از پلی اتیلن سبک و گرید های رایج LF0200  و LH0075  ساخته می شوند.

در این طرح از نشاسته به عنوان پلیمر تجدید پذیر استفاده شده نشاسته به دلیل برخی معایب چون مقاوت کم در برابر رطوبت و شکنندگی  به تنهایی قابل استفاده نیست از این رو با افزودن نانو ذرات تیتانیوم اکسید  خواص این فیلم بهبود یافته است.

استفاده از این  نانوکامپوزیتی علاوه بر کاهش آلودگی زیست‌محیطی، افزایش ماندگاری ماده غذایی بسته‌بندی شده و ممانعت از تخریب ترکیبات مغذی حساس به نور مرئی و فرابنفش را در پی خواهد داشت.

دی‌اکسید تیتانیوم ماده‌ای خنثی، غیرسمی و ارزان‌قیمت است که توانایی نابودی طیف وسیعی از میکروب‌ها را دارد. با افزودن نانوذرات دی‌اکسید تیتانیوم به زمینه‌ پلیمری نشاسته ماده بسته‌بندی قادر به حفاظت از محتویات خود در برابر فساد ناشی از میکرو ارگانیزم‌های بیماری‌زا، پرتوهای نور مرئی و فرابنفش و ترکیبات بدبو و آلرژی‌زا خواهد بود.

به منظور تولید این نانو کامپوزیت ابتدا نشاسته ژلاتینه و سپس نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم به آن افزوده شده است و در ادامه نانوذرات در زمینه‌ نشاسته پراکنده شده‌اند. این پلیمر پس از شکلدهی  با استفاده از روش‌های میکروسکوپی و پراش پرتو ایکس مشخصه یابی شده‌اند.
خواص کاربردی فیلم تولید شده از لحاظ نفوذپذیری نسبت به بخار آب، خواص کششی و مقاومت در برابر پارگی، بازدارندگی نور مرئی و فرابنفش و رنگ مورد ارزیابی قرار گرفته است
.

نتایج نشان‌دهنده‌  که حضور 2 درصد نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم درون فیلم، مقاومت به پارگی را 24 درصد افزایش و میزان عبور نور مرئی، فرابنفش و نفوذپذیری نسبت به بخار آب را به ترتیب 77، 100 و 34 درصد کاهش داده است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های مهندس سید امیر اولیایی- پژوهشگر مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و دانشجوی مقطع دکترای مهندسی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد- دکتر یونس زاهدی- عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی- پروفسور بابک قنبرزاده- عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز- و دکتر علی‌اکبر مؤیدی- عضو هیأت علمی مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی- است.

نتایج این کار در مجله‌ International Journal of Biological Macromolecules (جلد 89، سال 2016، صفحات 256 تا 264) به چاپ رسیده است
برچسب: پلاستیکی زیست تخریب پذیر, نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم, فیلم نانوبیوکامپوزیتی, بسته بندی مواد غذایی,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد