no keyword پلینو| پلیمر| پلاستیک| مقالات پلیمر|پی وی سی |مواد اولیه پلاستیک|افزودنی پی وی سی|پلیمر و پلاستیک|اکسترودر پلاستیک|تزریق پلاستیک|فرمولاسیون پی وی سی|
کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣٣۶۶٢
تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۴/٢٢
بازدید : ٣۵٢

پلی اتیلن


پلی اتیلن سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می‌آید. برخی از نام های غیر رسمی آن polythene یا polyethylyne است، علاوه بر این به اختصار PE نیز نامیده می‌شود. پلی اتیلن بیشتر برای ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می‌شود تا به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد. این ماده با این که در طیف وسیعی از مصارف گوناگون استفاده شود


پلی اتیلن
پلی اتیلن سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می‌آید. برخی از نام های غیر رسمی آن polythene یا polyethylyne  است، علاوه بر این به اختصار PE نیز نامیده می‌شود. پلی اتیلن بیشتر برای ساخت ترکیبات پلاستیکی استفاده می‌شود تا به صورت خالص مورد استفاده قرار گیرد. این ماده با این که در طیف وسیعی از مصارف گوناگون استفاده شود
پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده تر از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است. پلى اتيلن در سال 1942 رایج شد.
هرساله بیش از ۸۰ میلیون تن تولید می شود.
همانطور که پیش تر گفته شد پلی اتیلن ازدسته مواد گرمانرم است یعنی دراثر گرما در نقطه ذوب خود ( 110 تا 130 درجه سانتی گراد) ذوب میشود.
یک خصوصیت مهم و پرکاربرد ترموپلاستیک ها این است که ذوب شده, سرد میشود و دوباره مبتواند ذوب شود که این امر باعث میشود گزینه خوبی برای بازیافت باشد در صورتی که در مورد ترموست ها(گرما سخت ها) صادق نیست

پلی اتیلن  از ساده‌ترین و ارزانترین در پلیمرها موجود است. پلی اتیلن یک نوع جامدی مومی و غیر فعال است
پلی اتیلن با تولید در سه گرید مختلف پر مصرف ترین پلیمر جهان است.دلایل اصلی مصرف زیاد این ماده در جهان عبارت است از:
  • قیمت پایین و خواص فیزیکی منحصر به فرد یکی از دلایل مصرف زیاد این پلیمر می باشد. پلی اتیلن انعطاف پذیری بی نظیری دارد که موجب کاربرد آن در ساخت بطری های فشرده، فیلم ها و ورق ها می گردد.
  • این ماده مقاومت زیادی در مقابل اسیدها، بازها و نمک ها ( به استثنا‌ء مواد اکسید کننده قوی ) نشان می دهد، به همین علت پاک کننده های خانگی در ظروف پلی اتیلن نگهداری می شود.
  • پلی اتیلن مقاومت خوبی در برابر آب دارد که این امر موجب استفاده آن در کابل های الکتریکی است.
پلی اتیلن در زمینه بسته بندی دارای برخی خواص ویژه هستند.مقاومت آن ها در مقابل پارگی و ضربه در مقایسه با سایر پلیمرها قابل توجه است.
به همین دلایل پلی لتیلن پر مصرف ترین ترموپلاستیک جهان می باشد که بالاترین سهم مصرف به میزان ۳۶ در صد را به خود اختصاص داده اند.
پلی اتیلن سبک در سال 1933 در انگلستان در حین مطالعه تاثیر فشار بالا روی پلیمریزاسیون کشف شد. در سال 1937 پتنت فرایند سنتز آن به ثبت رسید. اولین استفاده آن در جنگ جهانی دوم به عنوان عایق کابلهای رادار بود.
پلی اتیلن در واقع زیست تخریب پذیر نیست و به سادگی تجزیه نمیشود. البته باکتری ها و موجوداتی هستند که بتوانند آنرا تجزیه کنند اما به طور کلی یکی از مشکلات استفاده از پلی اتیلن، همین زیست تخریب پذیر نبودن آن است.
انواع پلی اتیلن چیست؟
طبقه‌بندی اتیلن‌ها بر اساس دانسیته آنها صورت می‌گیرد. كه در مقدار دانسیته اندازه زنجیر پلیمر و نوع و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر دخالت دارد.
HDPE یا پلی اتیلن سنگین چیست؟
این پلی اتیلن دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است. بنابراین نیروی بین مولكولی در زنجیره بالا و استحكام كششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است. شرایط واكنش و نوع كاتالیزور مورد استفاده در تولید پلی اتیلن سنگین HDPE موثر است. برای تولید پلی اتیلن بدون شاخه معمولاً از روش پلیمریزاسیون با كاتالیزور زیگلر ـ ناتا استفاده می‌شود.
LDPE یا پلی اتیلن سبك چیست؟
این پلی‌اتیلن دارای زنجیری شاخه دار است. بنابراین زنجیرهای LDPE نمی‌توانند بخوبی با یكدیگر پیوند برقرار كنند و دارای نیروی بین مولكولی ضعیف و استحكام كششی كمتری است این نوع پلی اتیلن معمولاً با روش پلیمریزاسیون رادیكالی تولید می‌شود از خصوصیات این پلیمر انعطاف پذیری و امكان تجزیه بوسیله میكرو ارگانی‌ها است.
LLDPE یا پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست ؟
این پلی اتیلن یك پلیمر خطی با تعدادی  شاخه‌های كوتاه است و معمولاً از كوپلیمریزاسیون اتیلن با آلكن‌ها بلند زنجیر ایجاد می‌شود.
MDPE یا پلی اتیلن با دانستیه متوسط است و در تولید لوله‌های پلاستیكی و اتصالات لوله‌كشی معمولاً از MDPE استفاده می‌شود
كاربرد پلی اتیلن چیست؟
 
پلی اتیلن كاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیك مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. از LDPE در تولید ظروف پلاستیكی سبك و همچنین كیسه‌های پلاستیك استفاده می‌شود. LDPE در تولید ظروف شیر و مایعات و انواع وسایل پلاستیكی آشپزخانه كاربرد دارد. در تولید لوله‌های پلاستیكی و اتصالات لوله‌كشی معمولاً از MDPE استفاده می‌كنند.
 LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف پذیری در تهیه انواع وسایل پلاستیكی انعطاف پذیر مانند لوله‌هایی با قابلیت خم شدن كاربرد دارد. اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های كوتاه انجام شده است. این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند این پلی اتیلن‌ها تركیبی استحكام HDPE و انعطاف پذیری LDPE را دارد.

 امروزه با افزايش مصرف پلیمرها شاهد افزايش ضايعات اين مواد نيز هستيم که به تبع آن مساله بازيافت ضايعات و مشکلات زيست محيطي اهميت بيشتري مي يابد. بازيافت موثر و توسعه کاربردهاي جديد براي محصولات تهيه شده از پلیمرهای بازيافتي مي تواند مشکل تجمع ضايعات و آلودگي محيط زيست را کمتر کند. "پلي اتيلن " ( PE ) پلاستيک صنعتي بسيار مفيد و کاربردي است که در دهه گذشته شاهد افزايش سريع مصرف اين ماده پليمري در صنعت و محیط زیستمان بوده ايم.

پلي اتيلن ، ماده اي است که اگر بازيافت آن به خوبي صورت پذيرد و ناخالصي هاي مواد بازيافتي آن حذف شود، علاوه بر صرفه جويي اقتصادي قابل ملاحظه خواص فيزيکي و مکانيکي ضايعات مي تواند به خوبي خواص پلي اتيلن نو باشد و قيمت مواد بازيافتي کمتر از يک پنجم بهاي مواد نو است. علاوه بر اين، استفاده از ضايعات به پاکسازي محيط زيست و جلوگيري از انباشت ضايعات پلاستيکي در طبيعت کمک کند.
تحقيقات نشان داده است ايجاد پيوند بين گروه هاي عاملي سازگار کننده و
PE بازيافتي ضمن ايجاد سازگاري در آلياژ نهايي موجب بهبود خواص مکانيکي از جمله استحکام کششي و مقاومت ضربه اي مي شود. از نتيجه اين کار مي توان در کاربردهايي که به مقاومت ضربه اي و کششي بالايي نياز دارد مانند تسمه هاي بسته بندي محموله هاي حجيم در بنادر به عنوان جايگزين تسمه هاي فلزي استفاده می شود.

 

 

برچسب:

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد