کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۴٣٩٠
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١٠/١٨
بازدید : ٨٠۶

لوله‌های پلی‌اتیلنی رنگی


اگرچه حجم بزرگی از لوله‌های پلی اتیلن سنگین(HDPE) به تولید لوله‌های سیاه برای کاربردهای تحت فشار اختصاص داده شده است اما تولید لوله‌های رنگی برای دیگر کاربردها بسیار حائز اهمیت است.


لوله‌های پلی‌اتیلنی رنگی
اگرچه حجم بزرگی از لوله‌های پلی اتیلن سنگین(HDPE) به تولید لوله‌های سیاه برای کاربردهای تحت فشار اختصاص داده شده است اما تولید لوله‌های رنگی برای دیگر کاربردها بسیار حائز اهمیت است. برای  تولید مستربچ رنگی از انواع مواد افزودنی آلی و معدنی استفاده می‌شود. برخلاف دوده(Carbon Black)، این افزودنی‌های رنگی عملکرد لوله را همیشه افزایش نمی‌دهند. البته افزودن مقدار معینی از افزودنی‌ها می‌تواند تولید را بهبود بخشد و عملکرد لوله را هم برای کاربردهای تحت فشار و هم دیگر کاربردها افزایش دهد.

نسبت let-down
ترکیب درصد در مستربچ‌ها با عنوان نسبت let-down بیان می‌شوند.
تفاوت عمده مستربچ‌های رنگی و مشکی در مقدار این نسبت است. غلظت رنگدانه مشکی برای تولید مستربچ سیاه معمولا ۴ تا۶ درصد است که این مقدار به این دلیل است که غلظت بیشتر دوده (در حدود ۲ تا ۲.۵ درصد) برای محافظت محصول در مقابل اشعه UV افزوده می‌شود.

ترکیب درصد برای مستربچ رنگی مقدار کمتری است به عنوان مثال برای  رنگ‌های زرد، آبی و بنفش برای کاربردهایی مثل لوله‌های گاز و داکت‌های صاف درون دیوار در حدود ۱ یا ۲ درصد است.
پراکندگی پیگمنت‌ها در ماتریس در لوله‌های گاز تحت فشار بسیار اهمیت دارد. وجود تجمع (آگلومره) ‌های کوچک درون لوله‌های گاز که در دیوار تعبیه شده‌اند، می‌تواند منجر به شکست لوله و در نتیجه ایجاد سوراخ به روی سطح دیوار شود. چرا که آب یا گاز با فشار به دیوار جهش می‌کند  و باعث ترک یا سوراخ بر دیوار می‌شود.

اگر مقدار بهینه برای پیگمنت زرد در مستربچ در دسترس نبود بهتر است که ترکیب درصد بالاتری (معمولا ۲تا ۴ درصد یا بیشتر) انتخاب شود.
مطالعات نشان‌دهنده اهمیت بالای تأثیرکیفیت پخش بر عملکرد UV و خواص مکانیکی پلاستیک‌ها است. بهتر است به منظور اطمینان از پراکندگی، ترکیب درصد مواد رنگی زرد برای لوله‌های پلی‌اتیلنی حامل گاز  کمتر از ۲ درصد نباشد و برای دیگر کاربردها زیر ۱ درصد کافی است.

برای اندازه‌گیری کیفیت مستربچ، یک مقیاس پراکندگی تعیین شده است که عدد یک نشان‌دهنده‌ی بالاترین کیفیت پراکندگی است. برای تعیین این عدد یک فیلم نازک با ضخامت ۳۸ میکرون از مستربچ تهیه و به صورت بصری کیفیت پراکندگی تعیین می‌شود. این کار به سازندگان این اعتماد را می‌دهد که چه مقدار ماده افزودنی برای پراکندگی بهینه مناسب است. رتبه‌بندی پراکندگی در Data sheet بسیاری از محصولات گزارش می‌شود و معمولا تولیدکنندگان  محصولات حساس، باید اطلاعات مربوط به آن را حفظ کنند و در صورت لزوم به در اختیار مشتری قرار دهند.

در تصویر زیر پراکندگی ضعیف (تصویر سمت چپ) و پراکندگی خوب (تصویر سمت راست) پیگمنت‌های آبی در یک فیلم تهیه شده از مستربچ آبی مشاهده می‌شود.

منبع: www.pipeandprofile.com
برچسب: لوله پلی‌اتیلن, مستربچ رنگی, مستربچ مشکی, لوله‌های تحت فشار, شاخص پراکندگی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد