کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۴۴٢۴
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/١٢
بازدید : ١٠٣۶

پیشرفت‌ها جدید در ساخت دای فیلم دمشی


دای‌های فیلم دمشی از دو منظر اندازه و قابلیت تولید پیشرفت‌‌ کرده‌اند: یک نمونه‌ی اخیر برای تولید فیلم با قطر ۲.۳ متر و نمونه‌ی دیگری برای تولید فیلم ۱۱ لایه بود.


پیشرفت‌ها جدید در ساخت دای فیلم دمشی
شکستن رکورد  اندازه دای توسط شرکت Davis-Standard

شرکت Davis-Standard بزرگترین فیلم دمشی هفت لایه را با نام دای Centrex IBC با قطر ۲.۳ متر عرضه کرده است که بخشی از خط جدید تولید فیلم شرکت Rani Plast در فنلاند است. (شکل ۱). خط شرکت Rani به منظور تولید فیلم‌های کشاورزی بسیار سدگر و فیلم‌های پایه PE رایج غیر سدگر سفارشی ساخته شده است. دای و برج آن می‌تواند در برونداد زیاد، با حلقه‌ هوای کنترل پروفیل خودکار به صورت دولبه، حبابی با قطر ۲۲ متر(در حالت تا نشده) تولید کند. طراحی عالی دای همراه با هفت اکسترودر Davis-Standard MAC مجهز به ماردون‌های DSB و تعویض‌گر توری پیوسته است تا مذابی با کیفیت در دمای کنترل شده فراهم سازد. این خط امکان تولیدفیلم‌هایی با ضخامت ۳۰ تا ۲۰۰ میکرون را فراهم می‌کند. همچنین با طراحی دای، می‌توان مقدار EVOH مصرفی را که ماده‌ای گران است، در فرمولاسیون فیلم‌هایی با سدپذیری بالا بهینه کرد.

دای می تواند فیلمی با نسبت‌های کواکستردری بهینه شامل لایه پوسته ضخیم‌تر و لایه‌های هسته با درصد کم را برای ساختارهای سدپذیر و همچنین ساختار سد ناپذیر مورد نیاز ساخته شده از انواع آمیخته‌های پلیمری تولید کند.شکل۱

 
تقویت کنترل دمایی در خط تولید فیلم ۱۱

اخیرا شرکت آمریکایی Hosokawa، خط تولید فیلم ۱۱ لایه در شرکت تولید کننده عمده فیلم دمشی نصب کرده است(شکل۲). در خط نرم‌افزار و سخت افزار زیمنس استفاده شده که دارای سامانه کنترل دمایی پیشرفته است و تغییرات سریعتر در کسب اطلاعات و دستورالعمل را فراهم می‌کند. شرکت اظهار داشت با فناوری انتقال داده زیمنس و همجنین پیشرفت‌ها در کنترل دما، عملکرد دستگاه موجود را تقویت کرده است. شرکت پیش از نصب سامانه زیمنس، آن را در آزمایشگاه‌ مورد آزمون قرار داده است. این ماشین جدید دارای ۱۲۰ ناحیه کنترل دمای جداگانه است. این سیستم تغییرات دمایی کمتر از ۱ درجه فارنهایت را در نواحی مختلف را در نظر می‌گیرد.


شکل ۲

 
دای‌های جدید از شرکت Brampton

شرکت مهندسی Brampton دای هفت لایه SCD را برای مشتریان در فرانسه ساخته است. دای دارای طراحی مقیاس پذیر است که عایق‌بندی دمایی، اندازه‌گیری درون لایه‌ها و هزینه کم‌تری را پیشنهاد می‌دهد. سطح مقطع "o" خلاقانه بین مجراهای توزیع حلزونی، امکان تخلیه، تعمیر و نگهداری و تعویض سریع را فراهم می‌کند. فناوری Brampton به مشتریان امکان تولید فیلم‌ها با عملکرد زیاد و حداقل ضایعات، زمان تخلیه سریع، تعمیر و نگهداری کم و تعویض سریع را فراهم می‌کند.

به علاوه Brampton، سامانه FlexStack SCD را عرضه کرده که با نصف پروفیل دای مزایای SCD را نیز دارد. از آنجایی که اندازه آن نصف است به فضای ذخیره و انبارش کمتری نیاز دارد و توزیع زمان اقامت و درنتیجه تخریب را کاهش می‌دهد. همزمان، سیستم IsoTherm SCD، عایق‌بندی دمایی عالی و توزیع مذاب مؤثری را ایجاد می کند. بنابراین مواد در دمای مناسبی فرآیند می‌شوند.

در همان زمان، شرکت Invos، سازنده‌ی فیلم اهل چک، سفارش ساخت فیلم ۹ لایه را به شرکت Marco برای تولید فیلم با خاصییت سدپذیری داد(شکل ۳). این خط، سومین خطی است که Invos از Marco خریده است . خط ۹ لایه برای ساخت  ساختارهای مختلف فیلم از پلیمرهایی نشیر نایلون،EVOH و PET-G طراحی شده است. همچنین مارپیچ‌های اکسترودر برای فرآیند مواد مختلف زراحی شده است. بنابراین هنگام تغییر پلیمر نیازی به تغییر مارپیچ  نیست.. به علاوه اگر نیاز باشد این خط می‌تواند ساختارهای ۱۸ لایه منحصر به فردی تولید کند. شرکت می خواهد از نظر نوع فیلم، پلیمرهای غیرمتداول و طراحی تجهیزات متمایز باشد و در حین حفظ قیمت رقابتی، بهترین عملکرد به قیمت را برای مشتریان فراهم سازد.شکل۳


 
منبع:


Lou Reade, “Blown away: advances in blown fi lm dies” film & sheet eXtRUsiON|June 2016, page 37 (مترجم: دکتر فاطمه خودکار)


 
برچسب: دای،, فرآیند شکل دهی،, فیلم دمشی،, فیلم چند لایه،, کو اکسترودر

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد