کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۴۴۴١
تاریخ انتشار : ١٣٩۵/١١/٢۴
بازدید : ٧٠۶

آزمون نشتی لوله‌ها


هدف از آزمون نشتی، یافتن نشتی‌های غیر قابل قبول در اتصالات خط لوله‌های پرفشار و کم فشار است. نشتی در صورت وجود به صورت نشت یا شکست مشخص می‌شود.


آزمون نشتی لوله‌ها
معمولا برای آزمون سیستم‌های پرفشار، سیستم یا بخشی از آن را از سیال مایع یا گاز پر کرده و برای اندازه‌گیری مقاومت در برابر نشتی، آن را تحت فشار داخلی قرار می‌دهند. اغلب برای آزمون‌ نشتی سیستم‌های کم فشار، انتهای خط لوله یا اتصالات را با درپوش انتهایی یا تیغه می‌بندند و میزان نشتی را می‌آزمایند.

در هنگام انجام آزمون نشتی با سیال داخلی پرفشار، ایمنی از اهمیت بسزایی برخوردار است. آزمون نشتی غالبا انجام می‌شود و اولین آزمونی است که روی سیستم‌های تازه ساخت یا تازه تعمیر شده تحت فشار قرار بگیرند، صورت می‌پذیرد.
  • آزمون نشتی توسط سیال داخلی پرفشار، حتی اگر در فشارهای نسبتا پایین انجام شود، می‌تواند منجر به ایجاد نیروهایی بسیار قوی شود. اگر در اثر ایجاد شکستگی در جوش جزئی از سیستم و یا در جزئی از ابزار آزمون، این نیروها به‌طور ناگهانی رها شوند، ممکن است بسیار خطرناک و یا حتی کشنده باشند.
  • همواره در هنگام انجام آزمون‌های نشت سیال تحت فشار، هشدارهای ایمنی را در نظر داشته باشید.
  • برای اجتناب از حرکت لوله‌ها، قطعات و تجهیزات آزمایش در صورت شکست، آن‌ها را با استفاده از نگه‌دارنده مهار کنید. جوش‌ها مشروط به وجود نگه‌دارنده می‌توانند مورد بازرسی نشتی قرار بگیرند.
  • در زمان انجام آزمایش، افرادی را که نقشی در آزمایش ندارند در فاصله ایمن از محل آزمایش نشتی نگهدارید.
ترجیح داده می‌شود از مایعاتی مانند آب به‌عنوان سیال آزمایش استفاده شود چرا که این مایعات در صورت بروز ایرادی فاجعه بار در ازمایش، انرژی کمتری را آزاد می کنند. در هنگام انجام آزمون نشتی پرفشار، به منظور وارد کردن تنش بر بخش مورد آزمایش، فشار داخلی روی آن اعمال می‌شود. اگر سیال آزمایشی، مایعی غیرقابل تراکم مانند آب باشد، انرژی اعمال شده به سیال، مستقیما به اجزای لوله در بخش مورد آزمایش وارد می‌شود. اگر سیال آزمایش، گازی تراکم پذیر باشد، انرژی هم صرف فشرده سازی گاز و هم صرف ایجاد تنش در آن بخشی از لوله می‌شود. در صورت بروز ترکیدگی در هنگام انجام آزمون نشت با سیال مایع، انرژی کلی سیستم بسیار پایین‌تر است و تخلیه انرژی به سرعت صورت می‌گیرد. در حالی‌که اگر گسستگی فاجعه باری در آزمون پرفشاری گازی به‌وقوع بپیوندد، انرژی به مقدار بسیار بیشتر، با تولید نیروی بسیار بزرگ‌تر و در مدت زمان بیشتری آزاد می‌شود.
  • در هنگام استفاده از گاز فشرده(آزمون پنوماتیک) به‌جای مایع (آزمون هیدرواستاتیک) استفاده نکنید.
  • فشار  آزمون به دما بستگی دارد. در صورت امکان می‌بایست دمای سیال آزمایش و بخش مورد آزمایش کمتر از ۸۰ درجه فارنهایت باشد(۲۷ درجه سیلسیوس). فشار آزمایش برای انجام آزمایش در دماهای بالاتر از ۸۰ درجه فارنهایت (۲۷درجه سیاسیوس) ، باید کاهش یابد. برای کاهش فشار در صورت افزایش دما، از کارخانه سازنده، مشاوره فنی بگیرید. حرارت ناشی از قرار گرفتن لوله‌های پلی‌اتیلن، به‌ویژه لوله‌های پلی‌اتیلن مشکی در معرض نور آفتاب می‌تواند منجر به دمای بالا لوله گردد. قبل از اعمال فشار، به سیال آزمایش و بخش مورد آزمایش فرصت دهید تا به تعادل  دمایی برسند. معمولا در آزمون‌های نشت هیدرواستاتیک از مایعاتی با دمای کمتر استفاده می‌شود زیرا موجب می‌شود سیال آزمایش و بخش مورد آزمایش پس از رسیدن به تعادل دمایی، دمایی پایین‌تر از دمای بخش مورد آزمایش و نزدیک به دمای سیال آزمایش داشته باشند. گازهای فشرده مورد استفاده در آزمون نشت پنوماتیک در دماهای بالا، باید فشار آزمایش را کاهش داد. عدم کاهش فشار در صورت افزایش دما در بخش مورد آزمایش، می تواند، منجر به ترکیدگی بخش مورد آزمایش شود.
  • فشار و آزمون نشتی-حداکثر فشار و زمان مجاز برای آزمون نشتی، با در نظر گرفتن زمان انبساط اولیه و زمان آزمایش نشتی، مطابق با فرمول و جداول زیر است.
 



 
منبع: کتاب جامع لوله‌ پلی‌اتیلن، تونی زادروسکی
 
برچسب: لوله پلی‌اتیلن, آزمون نشتی, پلی‌اتلین مشکی, آزمون پنوماتیک, آزمون هیدرواستاتیک

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد