کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۶۵٠٨
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/١١
بازدید : ٣٧٨

بررسی شرایط فرآیند آمیزه پلی‌پروپیلن/کربنات کلسیم


عمده‌ترین محصولات تولید شده از این دسته مواد در صنایع خودروسازی و در ساخت قطعاتی مانند لوازم خانگی و انواع دستگاه‌های آشپزخانه‌ای مانند بدنه چرخ گوشت، آبمیوه‌گیری و ... و مبلمان استفاده می‌شوند.


بررسی شرایط فرآیند آمیزه پلی‌پروپیلن/کربنات کلسیم
کاربرد کامپوزیت‌های پلی‌پروپیلن/کربنات کلسیم

عمده‌ترین محصولات تولید شده از این دسته مواد در صنایع خودروسازی و در ساخت قطعاتی مانند لوازم خانگی و انواع دستگاه‌های آشپزخانه‌ای مانند بدنه چرخ گوشت، آبمیوه‌گیری و ... و مبلمان استفاده می‌شوند.
آمیزه PP/CaCo3 برخی مواقع جایگزینی مناسب برای آکریلونیتریل بوتادین استایرن است. ABS از نظر خواص مکانیکی تقریبا شبیه این ماده است و در ضمن مقاومت شیمیایی پایینی به دلیل ساختمان آمورف آن دارد ولی ساختمان PP/CaCo3 کریستالی است و ضعف فوق را ندارد لذا جایگزینی بسیار مناسب برای ABS به حساب می‌آید.

تجهیزات و دستگاه‌های اختلاط

مخلوط‌کن‌ها در مراحل مختلفی در فراورش پلاستیک‌ها و مواد مرتبط استفاده می‌شوند. انتخاب دستگاه‌ به عواملی همچون اندازه و حجم تولید، ویسکوزیته مواد مخلوط شونده و مشخصات مواد اولیه بستگی دارد. در صنعت پلاستیک مخلوط‌کن‌ها در محدوده‌ای وسیع برای مواد با گرانروی کم تا مخلوط‌هایی برای مواد با گرانروی زیاد بسیار زیاد و خمیرها استفاده می‌شوند. تجهیزات اختلاط پلیمرها باید قابلیت انجام کارهای زیر را داشته باشند:
۱-شرکت دادن و هموژن کردن افزودنی‌ها بدون تخریب و افزایش دما
۲-تولید تنش‌های برشی بالا برای توزیع و پخش مناسب پرکننده با پیگمنت‌ها
۳-یکنواخت کردن دو یا چند ماده با ویسکوزیته‌های مختلف بدون ایجاد مخلوط نهایی لایه‌لایه‌ای
۴-فراهم کردن تنش برشی و تاریخچه حرارتی یکنواختی برای هر ذره
۵- امکان کنترل دقیق فرآیند برای اطمینان از توزیع دمای باریک
۶-تقویت پلیمرها با مواد مختلف تقویت کننده
۷-آلیاژ کردن پلیمرهای با ساختار مولکولی مشابه و وزن مولکولی مختلف با یکدیگر

مشخصات شرایط تولید(انواع فرآیندهای تولید و شرایط فرآیندی)

ابتدا مواد اولیه با یکدیگر در یک مخلوط‌کن ساده (Dry Blender or Turbo Mixer) مخلوط می‌شوند که ابعاد و هندسه مخلوط‌کن در مخلوط کردن فیزیکی آن اهمیت دارد.
اگر درصد کربنات کلسیم بالا باشد(حدود ۷۰ درصد) تمام آن از محل خوراک‌دهی اصلی وارد نمی‌شود و مقداری از آن از خوراک‌دهنده‌های جانبی و از وسط اکسترودر وارد می‌شوند. شرایط دمایی نمونه در یک اکسترودر با ۵ ناحیه حرارتی می‌تواند به صورت زیر می‌باشد(دماها بر اساس درجه سانتی‌گراد):
T5=190، T4=200، T3=190، T2=180، T1=170.
که البته این دماها ثابت نیستند و محدوده‌ای بین ۱۷۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد دارند و بسته به نوع هموپلیمر و کوپلیمر بودن پلی‌پروپیلن در همین محدوده قابل تغییر هستند. معمولا برای گرانول کردن این مواد از دستگاه گرانول‌ساز به روش رشته‌ای(strand) استفاده می‌شود که در آن مذاب پلیمر بعد از سرد شدن در یک وان آب سرد، با دستگاه خرد کن، به صورت گرانول در می‌آید.

فرآیندهای شکل‌دهی

فرآیندهای شکل‌دهی در محصولات کامپوزیت PP/CaCo3 با توجه به روندهای جهانی، شامل فرآیندهای زیر است:
  • فرآیند اکستروژن
  • قالبگیری تزریقی
  • قالبگیری دمشی
مهم ترین روش برای تهیه قطعات کامپوزیتی PP/CaCo3 روش تزریقی است که این موضوع را هم با توجه به روش‌های موجود در روندهای جهانی، در صنایع اتومبیل سازی، لوازم خانگی و غیره می‌توان ملاحظه کرد.

انواع آزمون‌های لازم برای مخلوط PP/CaCo3

کامپوزیت‌های PP/CaCo3 از پلی‌پرپیلن و کربنات کلسیم(و شاید عامل جفت‌کننده) تشکیل شده است که دانستن شاخص جریان مذاب، پلی‌پروپیلن خالص و اندازه ذرات کربنات کلسیم لازم است که این دو مهم در خواص محصول نهایی سهم به‌سزایی دارند. البته اگر برای مصارف پزشکی از این کامپوزیت استفاده شود، حتما باید درصد فلزات سنگین در کربنات کلسیم هم بررسی شود.
برای ارزیابی تاثیر ذرات کربنات کلسیم به عنوان پرکننده بر کارایی محصول، در مقایسه با پلیمر خالص، آمیزه نهایی آزمایش می شود که مهم‌ترین این آزمون‌ها به شرح زیر است:


 
نوع آزمون شماره ASTM
جمع شدگی طولی -
وزن مخصوص(چگالی) D792
استحکام کششی D638
مدول کشسان کششی D638
سختی راکول D785
استحکام ضربه‌ای آیزود D256
دمای انحراف D648
جذب آب، ۲۴ ساعت D750
آتش‌گیری D635
 
 
 
 
برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۴۸۶۶۲۲۱۴
۰۹۱۲۰۵۶۱۲۵۶
برچسب: پلی‌پروپیلن, کربنات کلسیم, اکستروژن, قالبگیری تزریقی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد