کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۶۵١٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/١٧
بازدید : ٧۵٧

قالبگیری تزریق پلی‌اتیلن


پلی‌اتیلن ‌ها، پس از پلی‌پروپیلن، پرمصرف‌ترین پلاستیک‌ها در فرآیند قالبگیری تزریقی هستند. سالیانه بیش از ۵ میلیون تن پلی‌اتیلن‌های تولیدی با روش تزریق شکل‌دهی و مصرف می‌شوند.


قالبگیری تزریق پلی‌اتیلن
پلی‌اتیلن ‌ها، پس از پلی‌پروپیلن، پرمصرف‌ترین پلاستیک‌ها در فرآیند قالبگیری تزریقی هستند. سالیانه بیش از ۵ میلیون تن پلی‌اتیلن‌های تولیدی با روش تزریق شکل‌دهی و مصرف می‌شوند. هرچند پلی‌اتیلن در دسته پلاستیک‌هایی با مصارف عمومی است، ولی گاهی از بهترین انتخاب‌ها از نطر کیفی است.

شرایط کاری قالبگیری تزریقی پلی‌اتیلن:

به طور کلی همه‌ی پلیمرهای HDPE، LDPE وLLDPE با یکدیگر سازگار و قابل امتزاج هستند. پلی‌اتیلن زیر ۵‌‌٪ با پلی‌پروپیلن نیز سازگار است ولی در درصدهای بالاتر ساختاری دوفازی دارد. آلیاژ کردن PE با سایر ترموپلاستیک‌ها به دلیل عدم سازگاری کافی مرسوم نیست. البته به دلیل محدودیت ظرفیت همگن‌سازی دستگاه‌های تزریق باید، حتی از اختلاط رزین‌های پلی‌اتیلنی با اختلاف ویسکوزیته زیاد(اختلاف MFI) پرهیز شود.

اغلب گریدهای تجاری پلی‌اتیلن به صورت گرانول‌های بدون رنگ و یا رنگ‌ طبیعی فروخته می‌شوندو در صورت نیاز به محصولات رنگی،  شرکت مصرف‌کننده می‌تواند آن‌ها را با مستربچ رنگی استفاده کند. البته می‌توان از پودر پیگمنت  رنگی و یا مایعات پیش ساخته نیز استفاده کرد. در صورت استفاده از مستربچ‌های رنگی حتما باید در نظر داشت که رزین حاوی رنگدانه یا پیگمنت با پلیمر موردنظر سازگار باشد و رنگدانه مورد استفاده مقاومت حرارتی لازم را داشته باشد.

صافی سطح قطعه نهایی فاکتور مهمی در کیفیت محصول تولیدی است و می‌توان با افزایش سرعت تزریق و دمای قالب آن را بهبود بخشید. نوع رنگدانه(یا پیگمنت) نیز می‌تواند در جلای سطح و میزان جمع‌شدگی مؤثر باشد. رنگدانه‌های آبی و قرمز نمونه‌ای از این موارد بوده و به دلیل تاب برداشتن اثر هسته‌زایی می‌توانند باعث به هم خوردن میزان جمع‌شدگی قطعه شوند. رزین‌های پلی‌اتیلن مقاومت حرارتی خوبی دارند و محدوده وسیعی فرآیند می‌شوند.

به طور کلی بسته بندی اولیه رزین های مورد استفاده در قالبگیری، آن‌ها را در مقابل رطوبت و گردو خاک محافظت می‌کند و پیش خشک کردن لازم نیست. فقط تحت شرایط نامناسب جوی مانند اختلاف‌های شدید دمایی و رطوبت بالا ممکن است آب به صورت قطراتی در بسته‌بندی ظاهر شود که پیش خشک کردن در این مواد توصیه می شود.

تابش نور خورشید و دمای بالای انبار به محصولات صدمه می‌زند. در این مواقع باید رزین‌ها را از تابش مستقیم نور خورشید، دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و رطوبت بالا محافظت کرد. از ضایعات گلویی، راهگاه و قطعات خراب بازگردانده شده می‌توان دوبار استفاده کرد. مواد خرد شده باید به اندازه کافی ریز شوند تا بتوان آن ها را به همراه مواد دست اول و به عنوان خوراک به ماده تزریق وارد کرد. البته باید دقت کرد که ویسکوزیته و دانسیته مواد نو و ضایعاتی با یکدیگر همخوانی داشته باشد تا بتوان درباره دمای فرآیند اظهار نظر کرد. همچنین مواد ضایعاتی باید تمیز بوده و تخریب حرارتی روی آن‌ها انجام نشده باشد.

قطر مارپیچ بر اساس حجم قالب و میزان خروجی مطلوب انتخاب می‌شود. اگر مارپیچ بسیار کوچک باشد، باید از کل حجم موجود در جلوی مارپیچ در هنگام تزریق استفاده شود. در این حالت ممکن است  زمان بارگیری و حرکت رو به عقب مارپیچ و آماده شدن آن برای تزریق کافی نباشد و در نتیجه چرخه سرد شدن قطعه طولانی‌تر گردد و این امر باعث افزایش زمان هر دوره تزریق می‌شود. همچنین بر حسب مورد می‌تواند باعث ایجاد حباب و حفره در قطعه شود. از طرفی، قطر مارپیچ بسیار زیاد ممکن است تغییرات کیفی قابل توجهی ایجاد کند و یا به دلیل افزایش زمان اقامت باعث تخریب حرارتی کامپاندهای تزریقی شود.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۴۸۶۶۲۲۱۴
۰۹۱۲۰۵۶۱۲۵۶
برچسب: پلی‌اتیلن, قالبگیری تزریقی, مواد ضایعاتی, مواد افزودنی, شرایط فرآیندی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد