کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ۶۵١٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۴/٢۴
بازدید : ١٣٠٠

دمای فرآیند پلی‌اتیلن در فرآیند قالبگیری تزریقی


پلی‌اتیلن ‌ها، پس از پلی‌پروپیلن، پرمصرف‌ترین پلاستیک‌ها در فرآیند قالبگیری تزریقی هستند. سالیانه بیش از ۵ میلیون تن پلی‌اتیلن‌های تولیدی با روش تزریق شکل‌دهی و مصرف می‌شوند. هرچند پلی‌اتیلن در دسته پلاستیک‌هایی با مصارف عمومی است، ولی گاهی از بهترین انتخاب‌ها از نطر کیفی است.


دمای فرآیند پلی‌اتیلن در فرآیند قالبگیری تزریقی

به طور کلی پلی اتیلن یک ماده خوب به لحاظ دمای فرآیندی است زیرا می‌توان آن را در یک محدوده دمایی وسیع بدون مشکل خاصی فرآیند کرد. پلی اتیلن با دانسیته پایین معمولا در محدوده دمایی ۱۸۰ تا ۲۴۰ درجه سانتی‌گراد فرآیند می‌شود. اما این محدوده دمایی برای پلی‌اتیلن با دانسیته بالا از ۲۰۰ تا ۲۸۰ درجه سانتی‌گراد است. با این وجود از حد بالای دما فقط در مواقع استثنایی و وقتی زمان اقامت کوتاه است، باید استفاده شود. به عنوان یک قانون کلی پروفیل دمای تدریجا از زیر مخزن تغذیه به سر نازل افزایش می‌یابد. وقتی دمای تزریق بالاتر از محدوده فرآیندی معمول باشد(در یک زمان نسبتا طولانی) و یا دستگاه بدون وقفه و طولانی کار کند، برای جلوگیری از ذوب شدن گرانول‌ها در زیر مخزن تغذیه باید دمای این ناحیه را کاهش داد.
 
 


برای فرآیند کردن ترموپلاستیک‌های نیمه بلوری مانند LDPE و HDPE سیستم کنترل دمایی کارآمد برای قالب اهمیتی ویژه دارد. دمای سطح قالب اثر مهمی بر کیفیت سطح، مقاومت خط جوش، تاب برداشتن قطعه و ابعاد قطعه تزریقی(جمع شدگی حین فرآیند و بعد فرآیند) می‌گذارد. کنترل دمایی مستقل و جداگانه دو کفه قالب و یا قسمت‌های خاصی از قالب می‌تواند به مقابله با تاب خوردگی و کاهش چرخه تزریق کمک کند. دمای مناسب سطح قالب برای قالبگیری تزریقی رزین‌های پلی‌اتیلن با دانسیته پایین در محدوده ۶۰-۱۰ درجه سانتی‌گراد و برای رزین های پلی‌اتیلن با دانسیته بالا در محدوده ۹۰-۱۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

به طور کلی پلیمرهای مختلف قالبگیری تزریقی با کیفیت قابل قبول، حتی در شکل‌های پیچیده نیز به راحتی از قالب جدا می‌شوند. پین‌های پران باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا از ایجاد اثر روی قطعه و یا تغییر شکل آن جلوگیری شود. برای قالب‌هایی که از یک طرف باز می‌شوند(لیوان، ظرف و فنجان) برای جلوگیری از ایجاد خلا هنگام خروج قطعه از قالب‌ منافذ ریزی برای ورود هوا تعبیه شده است.
اگر مشکل خارج شدن از قالب و چسبیدن قطعه به قالب روی دهد (مخصوصا گریدهای نرم پلی‌اتیلن سبک) استفاده از مواد آزاد کننده از قالب، مثل برخی روان‌کننده‌ها توصیه می‌شود.

 
 
برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۴۸۶۶۲۲۱۴
۰۹۱۲۰۵۶۱۲۵۶
برچسب: قالبگیری تزریقی, پلی‌اتیلن, دمای قالب, شرایز فرآیند شکل دهی, خروج محصول از قالب

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد