کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٧٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۴/٠٣/٢٧
بازدید : ٢١۵۶

مراحل تولید چرم مصنوعی


در این مقاله مراحل و روش تولید چرم مصنوعی را بررسی می کنیم.


مراحل تولید چرم مصنوعی
به طور کلي خط توليد چرم مصنوعي شامل قسمتهاي زير است :

- فيدريارول بازکن.
- آکومولاتور (ذخيره کاغذ.)
- تيغه جهت کوت کردن يا پوشش دادن مواد بر روي کاغذ رليز .
- کوره جهت پخته شدن مواد .
- کولینگ جهت سرد کردن کاغذ و مواد روی آن پس از خروج از کوره .
- لميناتور جهت قرار دادن پارچه و پرس کردن پارچه بر روي چرم .
- رول جمع کن چرم .
- رول جمع کن کاغذ .

نحوه ی تولید چرم مصنوعی:
 
 
 
1-کاغذ خط توليد که تعيين کننده طرح چرم مي باشد را در قسمت رول بازکن (فيدر) خط توليد قرار مي دهند اين کاغذها بصورت رولهاي 1800 تا 2000 متري با عرض 152 سانتيمتر مي باشند ، ابتدا  اين کاغذ بايد از کل مسير خط توليد عبور داده شود و در انتهاي خط توليد يعني رول جمع کن کاغذ مجدداً جمع شود .
 
2-در حالي که کاغذ از کليه قسمتهاي خط توليد عبور داده مي شود مواد تهيه شده در اطاق MIX يعني SKIN ، فوم و چسب به ترتيب در کنار تيغه يک ، تيغه دو و تيغه سه قرار داده مي شود .

3- اپراتور تيغه يک توسط پمپ يا توسط دست ، مواد اسکين را پشت تيغه يک مي ريزد ،‌ فاصله تيغه تا غلطک زير تيغه که کاغذ از روي آن عبور مي کند در واقع ضخامت لايه اسکين را تعيين مي کند .
 
4-اسکين پخش شده بر روي کاغذ به توسط همين کاغذ که در کل طول خط توليد در حال حرکت است داخل کوره يک رفته و پخته مي شود
 در رابطه با کاغذ رليز بايد اين مطلب عنوان شود که کاغذ رليز علاوه بر ايجاد نقش بر روي چرم ، وظيفه حمال را نيز بر عهده دارد و در برابر حرارت نيز مقاوم بوده و همين امر باعث مي گردد تا از يک رول کاغذ 2000 متري چندين مرتبه استفاده گردد و در حدود 25 تا 30  هزار متر چرم مصنوعي توليد گردد .

5- مواد پخته شده در کوره يک به هنگام خارج شدن از کوره ، مابين غلطکهاي سردکن که داخل آنها آب سير کوله مي شود ، مي رود و اين امر باعث سرد شدن لايه پخته شده   مي گردد «سردکن يک » . پس از رسيدن کاغذ و مواد اسکين پشت تيغه دو مواد فوم توسط اپراتور روی آن ريخته مي شود . ضخامت لایه فوم که در واقع فاصله تيغه تا غلطک «تيغه دوم» است (با در نظر گرفتن ضخامت کاغذ و لايه اسکين روي آن ) قبلاً توسط مدير توليد تنظیم  شده لذا مواد فوم نيز مانند مواد اسکين بر روي آن پخش مي شود اين مواد به دليل داشتن مواد فوم کننده در داخل کوره و به هنگام پخته شدن ، متورم شده و فوم مي کند و براي چرم ضخامت مورد نظر را به وجود مي آورد .
 تعيين ضخامت چرم علاوه بر اينکه به فرمول و ضخامت مواد فوم در زير تيغه دو بستگي دارد به ميزان حرارت کوره دو و سرعت خط توليد نيز وابسته است .

6- مواد پخته شده در داخل کوره دو مجددا براي سرد شدن از بين غلطکهاي سردکن دو عبور کرده و آماده مي شود تا لايه پلاستر یا چسب در تيغه سه بر روي آن پخش شود اين کار توسط اپراتور سه انجام مي شود ، در اين قسمت پارچه در قسمت لميناتور بر روي لايه چسب خورده شده لمينت مي شود و توسط دو غلطک اين واحد کاملاً پرس مي گرددآنگاه پارچه و ساير لايه ها به همراه کاغذ وارد کوره سوم می گردد ، در اين کوره عمليات پخت چسب و پخت تکميلي چرم انجام مي گيرد.

7 چرم تکميل شده پس از خروج از کوره سوم بين غلطکهاي سردکن سه که تعداد آنها به دليل ضخيم تر شدن چرم ، بيشتر است مي شود در اين مرحله پخت چرم مصنوعي کامل شده و در قسمت انتهايي يعني واحد سپراتور لايه چرم به راحتي از روي کاغذ رليز جدا مي شود و در قسمت جمع کن چرم ، رول مي شود و کاغذ نيز توسط واحد جمع کن کاغذ مجددا" جمع مي گردد . خط توليد چرم مصنوعي يک نوع خط کاملاً پيوسته بوده و اين عمليات تا زماني که رول کاغذ يعني تمام نشده ادامه دارد.

برچسب: پی وی سی, چرم مصنوعی, خط تولید چرم مصنوعی, روش تولید چرم مصنوعی ,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد