no keyword پلینو| پلیمر| پلاستیک| مقالات پلیمر|پی وی سی |مواد اولیه پلاستیک|افزودنی پی وی سی|پلیمر و پلاستیک|اکسترودر پلاستیک|تزریق پلاستیک|فرمولاسیون پی وی سی|
کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵٣٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۶/٢٣
بازدید : ٣٢٨

تأثیر نوع الاستومر و دوده بر اختلاط لاستیک و دوده


اگر مرحله نرم شدگی در داخل مخلوط کننده داخلی صورت گیرد و این مرحله به عنوان یکی از مراحل اختلاط در نظر گرفته شود در این صورت نوع و رفتار الاستومر می‌تواند به عنوان یک پارامتر در تعیین زمان اختلاط نقش مؤثرتری داشته باشد


تأثیر نوع الاستومر و دوده  بر اختلاط لاستیک و دوده
الف)مرحله نرم شدگی(Mastication)

اگر مرحله نرم شدگی در داخل مخلوط کننده داخلی صورت گیرد و این مرحله به عنوان یکی از مراحل اختلاط در نظر گرفته شود در این صورت نوع و رفتار الاستومر می‌تواند به عنوان یک پارامتر در تعیین زمان اختلاط نقش مؤثرتری داشته باشد. پژوهشگران نشان داده‌اند که مهم‌ترین پارامتر تعیین کننده زمان و انرژی لازم برای این مرحله نقطه پارگی الاستومر می‌باشد.

ب)تأثیر نوع الاستومر بر روی مرحله آمیختگی (Incorporation)

تجربه پژوهشگران نشان داده است که افزایش جرم مولکولی وزنی الاستومر باعث می‌گردد تا زمان آمیختگی افزایش یابد که این نتیجه را به دلیل افزایش ویسکوزیته و مشکل شدن نفوذ به داخل فضای خالی دوده تشخیص داده‌اند. جدول زیر نتایج مربوط به سه گونه لاستیک SBR که با استفاده از نمودار گشتاور-زمان دستگاه برابندر بدست آمده را نشان می‌دهد. ساختمان مولکولی الاستومر نیز می‌تواند زمان نرم شدگی را تحت تأثیر قرار دهد چون ساختمان مولکولی و لذا فعالیت شیمیایی الاستومر از جمله عوامل تعیین کننده میزان الاستومر قابل اتصال به دوده است که این خود به گونه‌ای سرعت و میزان نفوذ الاستومر به دوده و در نتیجه زمان نرم شدگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاهد این ادعا مقایسه زمان نرم شدگی لاستیک پلی‌بوتادین با یک نوع SBR با مشخصات مشابه می‌باشد. همان‌طور که در جدول ملاحظه می‌گردد زمان نرم شدگی SBR نسبت به پلی بوتادین کوتاه‌تر است که آن را به دلیل وجود استایرن در زنجیر دانسته اند.
 
نوع پلیمر جرم مولکولی ورزنی
زمان نرم‌شدگی
(min)
نرخ پراکنش
(min-1)
مونی ویسکوزیته
(ML-4)
ویسکوزیته آمیزه (kPa)
SBR-1506 ۱۱۰ ۱.۲ ۰.۴۳ ۲۵ ۳.۵۸
SBR-1500 ۱۹۲ ۱.۸ ۰.۲۴ ۵۲ ۴.۲۸
SBR-1712 ۳۶۶ ۳.۲ ۰.۱۷ ۴۶ ۲.۶۷
بوتادین رابر
CB-441
۲۸۰ ۵ ۰.۱۸ ۳۵ ۲.۷
 
 
نقش اندازه ذرات دوده بر روی زمان مرحله پراکنش

مرحله پراکنش کلیدی‌ترین نقش را در فرآیند اختلاط ایفا می‌نماید، از طرفی نشان داده شده است که نواع دوده مؤثرترین عامل تعیین کننده زمان و انرژی لازم برای مرحله پراکنش می‌باشد. مهم‌ترین مشخصه دوده در این رابطه اندازه ذرات دوده است بدین ترتیب که با کوچک شدن اندازه دوده سطح تماس بین ذرات افزایش می‌یابد که در نتیجه آن انرژی چسبندگی بین ذرات بالا رفته و عمل پراکنش مشکل‌تر می‌گردد. قابل ذکر است که در صورت اعمال انرژی کافی، ذرات بدست آمده از پراکنش این‌گونه دوده‌ها ریزتر از انواع دوده‌های دیگر خواهد شد که این خود به طور قابل ملاحظه‌ای خصوصیات تقویت کنندگی دوده را در بسیاری از کاربردها بهبود بخشید. تأثیر اندازه دوده بر روی زمان مرحله پراکنش در جدول زیر نشان داده شده است.

 
Dispersion rate (min-1) Bound rubber@ 20min
(٪)
Bound rubber@4min
(٪)
CTAB surface area m2g دوده
۰.۱۸ ۱۴.۶ ۱۰.۸ ۴۳ N550
۰.۱۴ ۱۴.۴ ۱۰.۲ ۴۱ N539
۰.۱۶ ۱۹.۵ ۱۳.۳ ۷۳ N351
۰.۱۱ ۱۷.۸ ۱۱.۲ ۸۱ N330
۰.۱۶ ۲۰.۲ ۱۳.۲ ۸۷ N347
۰.۱۴ ۲۱.۲ ۱۳.۳ ۹۵ N339
۰۱۶ ۲۱.۲ ۱۲.۴ ۹۸ N375
۰.۱۳ ۲۰.۷ ۱۳.۶ ۱۱۱ N220
۰.۰۷ ۱۷.۹ ۱۰.۷ ۱۰۹ N231
۰.۱۳ ۲۲.۶ ۱۴.۷ ۱۲۰ N234
۰.۲۳ ۲۱.۶ - ۱۵۰ N472
۰.۱۹ ۲۳.۲ - ۱۰۵ N299
 
 
برچسب: تأثیر نوع الاستومر و دوده بر اختلاط لاستیک و دوده

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد