کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵۵۴
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/١١
بازدید : ١١٨٢

بررسی خواص مکانیکی آلیاژ PP/EPDM


اولین مطالعات در زمینه آلیاژ‌های الاستومری با پلی‌پروپیلن و ارزیابی خواص آن‌ها در سال‌های ۱۹۵۷-۵۸ آغاز شد. هدف اصلی کاهش خواص شکنندگی هموپلیمر PP با افزایش مقدار الاستومر بود که اصطلاحا به آن چقرمه‌سازی گفته می شود.


بررسی خواص مکانیکی آلیاژ PP/EPDM
 به عنوان یک قانون کلی، بهترین موازنه ترکیبی از مدول یانگ و بالاترین مقاومت ضربه‌ای از مخلوط EPDM آمورف با وزن مولکولی بالا و کوپلیمر بلاک PP به دست می‌آید. استفاده از EPDM نیمه بلورین با وزن مولکولی بالا تقریبا متداول است و چنین موادی به راحتی قابل دستیابی‌اند و نتایج خوبی می‌دهند.
استفاده از هموپلیمر PP با شاخص جریان مذاب بالا به استفاده از لاستیک بیشتر از کوپلیمر بلاک PP در سطح یکسان از مقاومت ضربه‌ای به دست آمده اشاره می‌کند؛ بنابراین به پایین آمدن مدول منجر می‌شود.

این قوانین واقعی، ارتباط خواص مکانیکی را مورفولوژی سیستم دوتایی PP/EPDM، که از نمونه آزمایشگاهی به دست آمده است، نشان می‌دهد. به ویژه دریافته‌اند که وقتی ذرات الاستومر در PP یکنواخت و با ابعاد خوب پخش شوند، نمونه حاصل ضربه‌پذیری بهتری را نشان می‌دهد.

نقش ذرات لاستیک در افزایش مقاومت ضربه‌ای را می‌توان به شکل زیر توضیح داد:
۱-هر ذره منفرد لاستیک، به عنوان یک مرکز جذب انرژی در اطراف سطح موج شوکی، عمل می‌کند که در اثر اعمال ضربه به مواد وارد می‌شود عمل می‌کند بنابراین انرژی ضربه در حجم وسیعی از مواد پخش می‌شود و شدت موضعی کاهش می‌یابد؛

۲- هر ذره الاستومری، در حین انجماد PP، به عنوان مانع یا کاهش دهنده رشد اسفرولیت‌های PP در اطراف هسته اصلی بلور تشکیل دهنده عمل می‌کند. در این صورت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر بر افزایش تنش منجمد شده موضعی و شروع شکست به شدت کاهش می‌یابد. در حقیقت تئوری‌های موجود درباره مکانیک شکست با انجام آزمایش‌هایی روی PP‌های اصلاح نشده، تأیید می‌شوند که مشخص کننده اسفرولیت‌های بزرگی است که فاکتور واقعی تمرکز تنش هستند.

دو اثری که در بالا ذکر شدند به آسانی با استفاده از EPDM آمورف برای اختلاط قابل دستیابی‌اند، که به دلیل افزایش توزیع یکنواخت ذرات کوچک در فاز پیوسته PP جوابی برای سازگاری کم با PP است.

EPDM آمورف با وزن مولکولی پایین اثر کمتری از EPDM آمورف با وزن مولکولی بالا دارد که شاید به علت ویسکوزیته کم آن در پدیده پیوستن ذرات در حین مرحله سرد شدن است. مشخصات فیزیکی و مکانیکی آلیاژ به ترکیب درصد PP به شدت وابسته‌اند.

بررسی محققان نشان می‌دهد که با افزایش PP، مدول و تنش در نقطه تسلیم افزایش می‌یابد. البته بین این خصوصیات و درصد پلی‌پروپیلن آلیاژ رابطه خطی وجود ندارد و در نسبت ۴۰ درصد وزنی PP، شیب منحنی تغییر خواهد کرد.

با افزایش میزان پلی‌پروپیلن، درصد بازگشت‌پذیری لاستیک کاهش می‌یابد. خواص مکانیکی به سرعت اعمال شده در حین فرآیند اکستروژن نیز بستگی دارند؛ یعنی با افزایش سرعت برشی، مدول و تنش تسلیم کاهش و درصد بازگشت‌پذیری افزایش می‌یابد. تأثیر سرعت برشی در آلیاژهای حاوی PP بیشتر به مراتب بیشتر است.
برچسب: چقرمه‌سازی, پلی پروپیلن, لاسیک, ترموپلاستیک الاستومر, EPDM, خواص مکانیکی, تنش تسلیم, مدول

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد