کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵۵۵
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/١٧
بازدید : ۵٨۶

جمع شدگی (Shrinkage) در فرآیند قالبگیری تزریقی


جمع شدگی یک پدیده ترمودینامیکی است و در محصولات قالبگیری تزریقی دیده می شود.


جمع شدگی (Shrinkage) در فرآیند قالبگیری تزریقی
با ورود مذاب به درون قالب و پر شدن آن، از روی دیواره‌های قالب جامد شدن شروع می‌شود. در اثر سرد شدن و جامد شدن، زنجیرها در کنار هم قرار و فشرده‌تر می‌شوند و حجم نمونه کاهش می یابد. چنان‌چه ماده قابلیت تبلور داشته باشد، زنجیرها  وارد سلول‌های کریستالی می شوند و این کاهش حجم شدیدتر می‌شود که به ان پدیده جمع شدگی یا درهم فرورفتگی (Shrinkage) می‌گویند.

اگر علاوه بر تغییر حالت(تغییر حالت از مذاب به جامد)، تغییر فاز(بلورینگی) هم داشته باشیم، این پدیده تشدید خواهد شد.


 

جمع شدگی در قالب

 
یکی از روش‌های غلبه بر جمع شدگی، افزایش فشار تزریق پس از پرشدن قالب است. هدف از افزایش فشاز تزریق، جبران کاهش حجم مذاب با ورود مذاب اضافی به داخل قالب است. بنابراین یک سیکل فشاری خواهیم داشت که در ابتدا پرشدن قالب با فشار کم به دلیل جلوگیری از پدیده جت شدن صورت می‌گیرد و در ادامه فشار برای جبران کاهش حجم ناشی از جمع شدگی افزایش می‌یابد. سپس فشار ثابت نگه داشته می شود تا زمانی که جامد شدن در gate قالب رخ دهد. در نهایت فشار قطع شده و پیچ به عقب برمی‌گردد.

عوامل مؤثر بر جمع شدگی:

پارمترهای موادی: برای پلیمرهای نیمه‌بلورین جمع شدگی بیشتر است و هر چقدر درصد بلورینگی بیشتر باشد، این پدیده شدیدتر خواهد بود.

 


مقایسه جمع شدگی چند پلیمر پر مصرف


 
پارامترهای هندسی: هر چقدر حجم نمونه بیشتر باشد جمع شدگی بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر با افزایش ضخامت نمونه ، جمع شدگی هم افزایش می‌یابد. بررسی ضخامت وقتی پیچیده می شود که نمونه دارای ابعاد مختلفی باشد. هرجا نمونه دارای ضخامت زیادی باشد، تورفتگی‌هایی ایجاد می‌شود که به این پدیده Sink Mark می‌گویند.

 


sink markدر پلیمرها
برچسب: قالبگیری تزریقی،, جمع شدگی،, Shrinkage،, قالب،, پلیمرهای بلوری

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد