کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵۵٨
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/٢٩
بازدید : ۴٣٠

معرفی افزودنی برای بهبود براقیت و رنگ محصولات


روشن کننده های نوری، که به عنوان عوامل سفید کننده فلورسنت شناخته می شوند، افزودنی هایی هستند که خواص بصری پلیمرها را تغییر می دهند.


معرفی افزودنی برای بهبود براقیت و رنگ محصولات
روشن کننده های نوری، که به عنوان عوامل سفید کننده فلورسنت شناخته می شوند، افزودنی هایی هستند که خواص بصری پلیمرها را تغییر می دهند. همواره روشن کننده های نوری برای بهبود رنگ استفاده ‌شده اند.آنها زردشدگی ذاتی پلاستیک های بدون رنگ را می پوشانند و رنگ منحصر به فرد و واضح را به محصولات پلاستیکی اضافه می کنند. پلیمرهای بدون پیگمنت داری رنگ آبی بسیار روشن هستند که با افزودن تیتانیوم اکسید سفید و سفیدتر می‌شوند. در برخی از موارد روشن‌کننده های نوری  با رنگ و یا رنگدانه ترکیب می‌شوند تا شید رنگی خاصی تولید شود. رنگ پلیمرهای بازیافتی نیز ممکن است با استفاده از روشن‌کننده های نوری بازگردانده شود. از آن‌جا که این مواد fluoresce تحت نورماورابنفش و نور سیاه قابل شناسایی است به عنوان ردیاب هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

انواع و خواص روشن‌کننده نوری:

دو مورد از شفاف‌کننده‌های نوری مورد استفاده در پلاستیک‌ها مشتقات bis-benzoxazole می‌باشد که با نام‌های bis-benzoxazolyl-stilbene و bis-benzoxazolyl-thiophene. است. در شکل زیر ساختار هریک از این روشن‌کننده‌های نوری را می‌توان مشاهده کرد.


شفاف کننده‌های نوری دارای دمای ذوب بالا و پایداری حرارتی بالایی هستند به طوری در دمای حدود ۳۵۰ تنها ده درصد افت وزنی ایجاد می‌شود. از همین‌رو در مذاب پلیمر نامحلول است و تخریب نمی شود.

شفاف کننده Bis-benzoxazolyl-stilbene سازگاری خوبی را با اکثر پلیمرهای گرمانرم به جز پی‌وی‌سی نرم و پلی اتیلن نمایش می دهد. ناسازگاری این نوع شفاف کننده از عدم حلالیت آن در پلاستی‌سایزر نشأت می‌گیرد که باعث مهاجرت شفاف کننده به سطح پلیمر می‌شود. Bis-benzoxazolyl-stilbene در بسیاری از حلال‌های معمول غیرقابل حل است در نتیجه مقاومت بسیار خوبی در برابر استخراج حلالی از خود نشان می‌دهد. این ویژگی برای تایید انجمن FDA(اداره غذا و دارو آمریکا) برای استفاده از این مواد ضروری است.

از طرفی روشن‌کننده‌های bis-benzoxazolyl-thiophene سازگاری خوبی با پلی‌اتیلن و پی‌وی‌سی نرم دارند. علاوه بر این در به دلیل قابل حل بودن در  بسیاری از پلاستی‌سایزر‌ها، حلال‌ها و مونومر‌ها، می تواند در برخی از پلیمرهای ترموست‌ هم مورد مصرف قرار گیرد.
naphtotriazole-phenylcoumarins, naphtotriazole-phenylcoumarins, triazine-phenylcoumarins and bis(styryl)biphenyls از دیگر مواد شفاف کننده هستند که در پلیمرهای گرمانرم به کار برده می‌شود.

اگرچه روشن‌کننده‌های نوری افزودنی‌های گرانی هستند اما با توجه به کارآمد بودن آن‌ها در مقدار کم می‌تواند باعث کاهش هزینه محصول شود. این افزودنی معمولا ۵ تا ۴۰۰ppm  استفاده می‌شود که در پلیمرهای بدون پیگمنت مقدار کمتر در حدود ۵-۱۰ و در پلیمرهای داری پیگمنت بالای ۲۵۰ پیگمنت است. همچنین پلیمرهای بازیافتی ممکن است در طی فرآیند به شدت تغییر رنگ داده باشند که در این صورت باید بیشتر از ۴۰۰ ppm مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی افزودن مقدار دقیق از شفاف کننده‌های نوری در آمیزه کار دشواری است که برای غلبه بر این مشکل بهتر است روشن‌کننده‌های نوری از طریق مستربچ مورد استفاده قرار گیرند. در این صورت در حدود ۰.۵ تا ۱۰ درصد روشن‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید اگر ذرات روشن‌کننده کوچکتر باشد به دلیل حل شدن و پخش بهتر در پلیمر مقدار کمتری مصرف می‌شود. بهتر است مستربچ مورد استفاده بر پایه پلیمر مصرفی باشد و یا سازگاری بالایی داشته باشد. در برخی پلیمرها مانند پی‌وی‌سی نرم می‌توان با انحلال مواد روشن‌کننده در پلاستی‌سایزر این مواد را به مخلوط پلیمری اضافه کرد. در هر دو حالت مستربچ ‌سازی و یا انحلال در پلاستی‌سایزر برای اضافه کردن روشن‌کننده نوری باید توجه کرد که قبل از مخلوط کردن کامل آمیزه پلیمری، روشن‌کننده با پلیمر خشک اضافه شود و اختلاط اولیه صورت گیرد. همچنین مواد روشن‌کننده خالص هم می توان به صورت مستقیم در آمیزه مورد استفاده قرار گیرد اما دقت اندازه‌گیری آن را تحت تأثیر منفی قرار می دهد.
برچسب: مواد افزودنی پلیمر, روشن‌کننده نوری, Optical Brighteners, تغییر رنگ, مستربچ سازی, پی‌وی‌سی, پلی‌اتیلن,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد