کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵۵٩
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٨/٣٠
بازدید : ۴٠۴

مقایسه اثر روشن‌کننده‌های مختلف بر پلیمرهای ترموپلاستیک


روشن کننده های نوری، که به عنوان عوامل سفید کننده فلورسنت شناخته می شوند، افزودنی هایی هستند که خواص بصری پلیمرها را تغییر می دهند. همواره روشن کننده های نوری برای بهبود رنگ استفاده ‌شده اند.آنها زردشدگی ذاتی پلاستیک های بدون رنگ را می پوشانند و رنگ منحصر به فرد و واضح را به محصولات پلاستیکی اضافه می کنند


مقایسه اثر روشن‌کننده‌های مختلف بر پلیمرهای ترموپلاستیک
در شکل ۱ مقایسه روشن‌کننده bis-benzoxazolyl-thiophene برای انواع پلی‌اتیلن‌ها نشان می‌دهد که عدد L  بالاتر نشان‌دهنده مؤثرتر بودن این روشن کننده می‌باشد. مشاهده می‌شود این نوع روشن کننده برای LDPE مناسب‌تر است.
شکل۱

در شکل ۲ می‌توان اثربخشی روشن‌کننده‌ نوری bis-benzoxazolyl-thiophene را در مقادیر مختلف DOP مشاهده کرد که با توجه به اینکه این روشن‌کننده در DOP به راحتی حل می‌شود می‌توان نتیجه گرفت که در مقدار DOP بیشتر اثر روشن کننده‌ای bis-benzoxazolyl-thiophene بهتر خواهد بود.
شکل۲
 
روشن‌کننده bis-benzoxazolyl-stilbene به دلیل TGA بالاتر می‌تواند در پلیمرهای PC، PA و PET مورد استفاده قرار می‌گیرد.  شکل۳ اثر این روشن کننده را بر سه پلیمر  پلی‌کربنات، پلی‌پروپیلن و پلی‌آمید بررسی شده است. محور عمودی این نمودار نشان می‌دهد که bis-benzoxazolyl-stilbene به شدت باعث کاهش زردی این پلیمر می‌شود. در مقدار ۵۰ppm از روشن کننده بهترین حالت برای این سه پلیمر است و در این مقدار زرد شدگی در کمترین مقدار خود قرار دارد. حتی در برخی موارد با توجه به روشنایی مورد نظر می‌توان مقدار کمتری روشن کننده در فرمولاسیون استفاده کرد. البته در پلیمرهای دارای پیگمنت و رنگ باید بیشتر از ۲۰۰ppm   روشن کننده استفاده کرد.

شکل۳

در شکل ۴ اثر مقدار زیاد روشن کننده bis-benzoxazolyl-stilbene در پلیمرهای مختلف شامل پلی‌استایرن، پلی‌پروپیلن، PA6و PET را نشان می‌دهد. در همه این پلیمرها مقدار b (محور عمودی) با افزایش روشن کننده به سمت مقادیر منفی (روشن‌تر) می رود و باعث روشن شدن پلیمر می‌شود.

شکل۴
برچسب: مواد روش‌کننده, ترموپلاستیک, پی‌وی‌سی, پلی‌اتیلن, پلیمرهای رنگی

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد