کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٩۵۶٨
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١٠/١٠
بازدید : ۴۵٨

کاربرد PEX در لوله و اتصالات


لوله‌‌های پلاستیکی به طور فزاینده‌ای برای انتقال آب گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین جایگزینی لوله در صورتی که آسیب ببیند بسیار دشوار خواهد بود. از همین رو پیش‌بینی دقیق طول عمر لوله‌ها بسیار مهم است.


کاربرد PEX در لوله و اتصالات
پلی‌اتیلن کراسلینک شده(PEX)، از تغییر در ساختار مولکولی در پلی‌اتیلن با استفاده از فرآیند شیمیایی و یا فیزیکی که منجر به ایجاد اتصال بین زنجیرهای پلی‌اتیلن می‌شود، بدست می‌آید. استفاده از PEX در لوله‌ها منجر به بهبود خواص مانند مقاومت در برابر دما، مقاومت شیمیایی، چقرمگی، مقاومت سایشی و مقاومت در برابر رشد ترک می‌شود. با کراس لینک کردن پلی‌اتیلن، PEX مانند یک ترموست عمل می‌کند و باعث افزایش پایداری و طول عمر می‌شود.

در جدول زیر خواص HDPE و PEX مورد بررسی قرار گرفته است:

 

 
لوله‌های PEX به طور معمول در ابعاد کم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. در حقیقت هنگامی که در کاربردهایی با درجه حرارت بالا  نصب می‌شود، تا چندین کیلومتر قابل نصب است. در ایالات متحده آمریکا بیش از ۹۰ کیلومتر از این لوله‌ها در مصارف با درجه حرارت بالا استفاده می‌شود. به طور کلی حداکثر دمای سرویس دهی لوله‌های HDPE ۶۰ در جه سانتی گراد است اما PEX می‌تواند تا حداقل ۸۲ درجه سانتی‌گراد، دمای کاربری را افزایش دهد که این مقدار با توجه به مقدار کراس لینک PEX می‌تواند تا حداکثر ۹۳ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد.
 
انعطاف پذیری بالای PEX

سازمان‌های زیادی در ژاپن، از جمله موسسه کیوتو تکنولوژی (KIT)، آزمون غوطه وری بر روی لوله پلی بوتیلن و PEX انجام داده است تا اثر مقدار باقی مانده کلر بر عملکرد لوله ها ارزیابی شود. محققان با افزایش زمان قرار گیری لوله‌ها در محیط و سپس انجام آزمون کششی و حرارتی تحقیقات خود را شروع کردند. لوله‌ها در جهت طولی بریده و نمونه‌های دمبلی از آن‌ها جدا شد. این آزمون‌ها در محلول کلر ۵ تا ۱۰ ppm در دمای ۸۰، ۹۰ و ۹۸ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰هزار ساعت انجام شد همچنین برای مقایسه، تست‌های مشابه برای لوله‌های بدون کلر صورت گرفت.نتایج نشان داد استحکام کششی لوله‌ها در محلول ۸۰ درجه سانتی‌گراد با گذشت زمان افزایش می‌یابد. درصد ازدیاد طول (elongation at break)  در ابتدا تا ساعت ۱۰هزارم کاهش، سپس برای لوله پلی‌پوتیل افزایش می‌یابد و برای PEX همچنان روند کاهشی دارد. با افزایش غلظت کلر، زمان اکسیداسیون (OIT)- مقدار پایداری حرارتی- برای سطح داخلی لوله کاهش می‌یابد. کلر باقی‌مانده نقش مهمی در سرکوب آنتی‌اکسیدانت مورد استفاده در لوله ها را دارد.


برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:
۰۲۱-۴۸۶۶۲۲۱۴
۰۹۱۲۰۵۶۱۲۵۶
برچسب: لوله پلی‌اتیلن, پلی اتیلن کراس لینک, PEX, مقاومت در برابر ترک, استحکام کششی, لوله‌های آب گرم

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد