کد : ١٠۵٧۶
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/١١
بازدید : ٨٠٧

بررسي اثر حضور نانوذرات بر رفتار آميزه هاي پليمري


استفاده از نانوذرات پلی اتیلن در بستر پلي استايرن بر رفتار رئولوژیکی نانوکامپوزیت حاصل موثر خواهد بود.


بررسي اثر حضور نانوذرات بر رفتار آميزه هاي پليمري

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی مطالعاتی به بررسی اثر حضور نانوذرات بر خواص رئولوژیکی نانوکامپوزیت‌های پلیمری پرداختند. نتایج این مطالعات می‌تواند راهگشای طراحی و تولید بهینه‌ نانوکامپوزیت‌های پلیمری شود و هزینه‌ تولید را کاهش دهد.
 
حضور نانوذرات در سیستم‌های پلیمری تغییرات قابل توجهی بر رفتار دینامیکی آن‌ها دارد. به عنوان مثال بسته به اندازه‌ نانوذره و یا برهمکنش بین نانوذره و پلیمر، وجود این نانوذرات می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش گرانروی و یا تغییر دمای انتقال شیشه‌ای پلیمر شود. در این تحقیق نانوکامپوزیت پلی استایرن/نانوذرات پلی اتیلن ساخته شده و رفتار رئولوژیکی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.
به گفته‌ وحید کریم خانی، نانوذرات پلی‌اتیلن پرشاخه (دندریمر)، کاملاً آب‌گریز بوده و برخلاف نمونه‌های خطی در حلال‌های معمول آلی مانند ‌تتراهیدروفوران و کلروفرم محلول هستند. این نانوذرات فقط در یک مرحله سنتز می‌شوند و ابعاد آن‌ها در حدود ۳۰نانومتر است. همچنین گرانروی توده‌ آن‌ها در مقایسه با پلیمرهای خطی بسیار کم است. نانوذرات پلی اتیلن می‌توانند کاربردهای متنوعی در زمینه‌های گوناگون داشته باشند اما تا کنون بیشتر به عنوان حامل دارو استفاده شده‌ و مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
در این کار به تأثیر حضور این نانوذرات بسیار نرم بر رفتار رئولوژیکی آمیزه‌ی پلی استایرنی پرداخته شده است. طبق آزمایش‌های انجام شده مشاهده كردند که در همه‌ نانوکامپوزیت‌ها، گرانروی سامانه نسبت به پلی استایرن خالص کمتر شده است. این افت گرانروی نانوکامپوزیت با هیچ یک از تئوری‌های موجود قابل تفسیر نبود. به همین دلیل سعی كردند تا این عدم تطابق را  مورد بررسی قرار داده و مکانیزم‌های محتمل پیشنهاد كنند.
به گفته‌ این محقق، از آنجا که دیدگاه این مطالعه معطوف به بحث کاهش گرانروی است، نتایج آن می‌تواند به طراحی سامانه‌های نانوکامپوزیتی با گرانروی کم کمک کند. این امر در نهایت به افزایش سرعت تولید، کاهش انرژی مصرفی، تسهیل ساخت قطعات پیچیده و کاهش قیمت محصول نهایی کمک خواهد کرد.

برچسب: پلي استايرن , نانوذرات پلي اتيلن, خواص رئولوژيكي نانوكامپوزيت ها ,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !