کد : ١٠۵٨٢
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/١١/٣٠
بازدید : ١١۶۵

بررسی بازار تیتانیوم دی اکسید


صنعت تیتانیوم دی اکسید اخیرا شاهد فراز و نشیب­های قابل توجهی بوده است، سایت­های تولیدی بسیاری در زمینه تولید مواد شیمیایی در کشور چین موقتاً تعطیل شده­اند، چرا که دولت به شدت سیاست­هایی را در مورد آلاینده­ها اتخاذ کرده است؛ قیمت­ها مطابق با خواسته و میل سازندگان نیست، تقاضا نیز فراتر از عرضه است؛ و در حال حاضر، در اروپا، رنگدانه سفید، عامل سرطان­زا محسوب می­شود. اکنون به این چالش­­ها پرداخته می­شود.


بررسی بازار تیتانیوم دی اکسید
صنعت تیتانیوم دی اکسید اخیرا شاهد فراز و نشیب­های قابل توجهی بوده است، سایت­های تولیدی بسیاری در زمینه تولید مواد شیمیایی در کشور چین موقتاً تعطیل شده­اند، چرا که دولت به شدت سیاست­هایی را در مورد آلاینده­ها اتخاذ کرده است؛ قیمت­ها مطابق با خواسته و میل سازندگان نیست، تقاضا نیز فراتر از عرضه است؛ و در حال حاضر، در اروپا، رنگدانه سفید، عامل سرطان­زا محسوب می­شود. اکنون به این چالش­­ها پرداخته می­شود. قیمت­ها، در اروپا، و در فصل پاییز حدود 5٪ کاهش یافته است. در ماه اوت، قیمت­ محصولات صادراتی چینی به دلیل کمبود عرضه ناشی از اعمال قوانین سختگیرانه اقدامات حفاظت از محیط زیست افزایش یافته است. برای مثال، کلاریانت در اواخر ماه سپتامبر، افزایش قیمت جهانی بین 5 تا 10 درصد را برای تمام محصولات حاوی دی اکسید تیتانیوم اعلام کرد. این افزایش قیمت به دلیل عوامل متعددی از جمله اظهارات نیروی برق، پویایی عرضه و تقاضا و مسائل ظرفیت است.
این کارخانه حدود 15 درصد از ظرفیت TiO2 خود و تقریبا 2 درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص داده است. تولید در ماه­های آینده از سر گرفته خواهد شد، اما انتظار می­رود که این کارخانه تا پایان سال 2018 تعطیل شود. یکی دیگر ازعملیات هانتسمن، "پایان سفید" (تکمیل و بسته بندی) یک تاسیسات در کالایس فرانسه است - این تاسیسات در سال 2015 بسته شد. در سال 2016 میلادی، یک خط 200000 تن در سال را در آلتامیرا، مکزیک اضافه شد و بیشترین خروجی آن برای قالب سازی بوده است. این کارخانه به زودی  ظرفیتش تکمیل می­شود و شرکت به زودی ظرفیت بیشتری اضافه خواهد کرد.
پرکردن شکاف
به تازگی تامین کنندگان، رنگدانه­های جایگزین  TiO2را به منظور پر کردن شکاف بین عرضه و تقاضا به کار گرفته اند. فنلاند رنگدانه­های FP سری FP-500 خود را که مبتنی بر TiO2 است، ارائه داده است. در رنگدانه­های جایگزین، کربنات کلسیم را رسوب می­دهند و به طور کامل ذرات TiO2 را پوشش می­دهند. محصولات حاوی حدود 80٪CaCO3  هستند. شرکت رنگدانه­های FP  اعلام کرده است که محصولات ترکیبی سری FP-500 را می­توان به عنوان جایگزین 20٪ از TiO2 خالص بدون هیچ گونه افت در کارایی و عملکرد استفاده کرد. در برخی موارد، گفته می­شود که کارایی و عملکرد بهبود خواهد یافت. پل دیتز، مدیر فنی گروه در شرکت می­گوید: برای حداکثر تاری، جایگزینی برای TiO2  وجود ندارد. اما می­توانیم آن را کارآمدتر کنیم. با افزایش قیمت TiO2 در حال حاضر حدود 3000 یورو در هر تن متغیر است از این رو، کاربران قادر خواهند بود بیش از یک یورو در هر کیلوگرم ذخیره کنند (شکل1). شرکت رنگدانه­های FP اعلام کرده است: ترکیب رنگدانه­های FP-500 در عملیات ترکیب استاندارد بسیار ساده است و در طیف وسیعی از تجهیزات پردازش پلاستیک، اکستروژن پروفیل و لوله، فشردن فیلم قابل استفاده است. ازرنگدانه­ها می­توان در PVC (FP-510) و  در گرانول­های ماستریج برای پلی الفین(FP-550)  استفاده کرد. گروه کورنلیس، توزیع کننده مستقل اروپایی، در ماه جولای اعلام کرد که با تولید کننده سوییسی VB همکاری می­کند تا کمبود TiO2 را تا حدودی رفع کند. این گروه محصول VB سفید را ارائه می­کند، سولفات باریم سنتز شده با پوشش هیدروپوفیک است که برای گرانول ماستریج سفید و رنگی، ترکیب و کامپوزیت طراحی شده است. او ادعا می­کند کیفیت و شفافیت محصول به یک استاندارد بالاتر از TiO2 بهبود یافته است. کورنلیوس اعلام کرده است: "در گذشته هزینه این محصولات توسعه دهنده نسبت به TiO2 نسبتا بالا بوده است. با این حال، قیمت فعلی TiO2 به این معنی است که در حال حاضر قابل مقایسه هستند. ما قادر به ارائه راه حل مناسبی برای مشتریان هستیم که تاثیر کمبود TiO2 را در کسب و کارشان به حداقل می­رساند. "
گزینه­های جایگزین
آندری گونچار، بنیانگذار گروه مبتکران تیتان TiO2 RD ، می­گوید که این شرکت چندین سال پیش یک تکنولوژی را توسعه داده است، که کم هزینه، بدون پوشش و بدون خمیر است و معمولا از چین وارد می­شود و به TiO2 هیدروفوبیک کامل برای قالب سازی تبدیل می­شود. او این محصول نظری را  Pigmentiox RP-113 می­نامد که دارای خواص بسیار شبیه به Ti-Pure R-104 از Chemours و Tioxide R-FC5 از Venator است. این شرکت یک کارخانه آماده کار برای تولید 5000 تن مواد در سال با پراکندگی و پردازش برجسته، توان پوشش دهی بالا و مقاومت برشی است. کارخانه­ها به لحاظ اقتصادی باید ظرفیت حداقل 35،000 تن در سال داشته باشند. گونچار می­گوید: با استفاده از TiO2 خام با قیمت 15 تا 25 درصد پایین تر از قیمت تمام شده TiO2 برای قالب سازی، هزینه کل سرمایه گذاری و راه اندازی عملیات تبدیل کارخانه - و حداکثر بازده سرمایه گذاری دو ساله – این امکان را فراهم می­آورد تا Pigmentiox RP-113 را با قیمت مشابه انواعی با خواص مشابه تولید شده در کارخانه­های بسیار بزرگتر به فروش برسانیم. در حال حاضر تیم مبتکران تیتان TiO2 RD با یک شرکت برای ساخت یک خط تولید در لهستان قرارداد دارد. گونچار می گوید: "امیدوارم که در دو یا سه سال آینده بتوانیم این فناوری را برای  جذب [مشتریان بیشتر] انتقال دهیم."
تولیدات کشور چین
در حال حاضر، چهارمین تولید کننده بزرگ TiO2 در جهان، چین است. این به دنبال ادغام هنان بیلیونز و لومون به  Lomon Billionsبا ریاست در Jiaozuo در استان هنان بوده است. نهاد ادغام شده تنها تولید کننده یکپارچه در چین است که هر دو فرایند کلر و سولفات را عملی می­کند. "در سال 2016، حجم فروش ترکیبات رنگدانه TiO2 هنان بیلیون و لومون 600000 تن بود که 291 هزار تن آن برای صادرات بود. در یک این سال، تولید به بیش از 700،000 تن افزایش یافت. به گفته جولید رید، مدیر بازاریابی Lomon B، هدف افزایش ظرفیت به 1،300،000 تن از طریق انبوه سازی تاسیسات سولفات و سرمایه گذاری قابل توجه است. "رید به عنوان مدیر بازاریابی در سال 2014 به این شرکت پیوست. فروش تجاری TR52   با کسب مجوز از هانتسمن صورت گرفت. هانتسمن در آن زمان اعلام کرد که رنگدانه­ها و مواد افزودنی خود  (شاملTiO2 ) را برای بهبود رقابت مجدد ساختار بندی خواهد کرد.
"امروز، در حدود 39 درصد از تولید رنگدانه TiO2 در سراسر جهان در کشور چین صورت می­گیرد. این تغییر ناشی از تثبیت و تحکیم کلی در صنعت در سراسر جهان و همچنین یکپارچگی تولید کنندگان رنگدانه TiO2 در چین  است که باعث تشکیل Lomon Billions در سال 2016 شده است. رید می­گوید: حدود 30 تولید کننده رنگدانه TiO2 چینی با ظرفیت بیشتر یا کمتر از 50،000 تن در حال فعالیت هستند. نرخ رشد آسیا در زمینه تولید رنگدانه­های TiO2 برای رنگ آمیزی پلاستیک­ها، در جهان سرآمد است که حدود 7٪ در سال تخمین زده می­شود و این رنگدانه­ها باید دامنه کیفیت مورد نیاز را پوشش دهند. مثلا در چین، بارگذاری­های رنگدانه TiO2 در گرانول­های ماستریج سفید از 30-80٪  متغیر است، میزان پیشرفت فنی رنگ آمیزی پلاستیک­ها نامتغیر است: روند استفاده از گرانول­های ماستریج با اولویت ترکیب­های سنتی خشک و ویژگی­هایی مانند آن، به عنوان مثال مقاومت برشی خوب، بهره وری بالا و پایداری و ثبات رنگ، اهمیت بیشتری برای کاربران گرانول­های ماستریج دارند. رنگدانه­های TiO2 شرکت لومون بیلیون برای کاربردهای پلاستیک شامل LomonLR-108،Billions BLR-688  و BillionsBLR-886  استفاده می­شوند. رنگدانه LR-108 یک نوع رنگدانه­ی پلاستیکی عمومی است که برای کاربردهای غیر هوازی مانند پلی استیل­های پلی الفین ایجاد شده است. پایداری حرارتی خوب و محتوای فرار کم این رنگدانه­ها آن­ها را برای استفاده در پلیمرهای مهندسی BLR-688  با تکنولوژی پوشش سیلیکا / آلومینا برای ارائه ثبات طولانی مدت رنگ و حفظ خواص مکانیکی در کاربردهایی مانند پروفیل PVC-U  مناسب کرده است. رنگدانهBLR-886  یک افزودنی جدید در این محدوده محسوب می­شود و در مراحل نهایی توسعه قرار دارد. این  رنگدانه پاسخ شرکت به افزایش تقاضا برای رنگ فرآیند کلرید در آسیا و جهان است. رنگدانه BLR-886 همچنین دارای سرعت بالا و ثبات دمایی بالا برای کاربران گرانول ماستریج است.  رید افزود: "سایت تولیدی رنگدانه TiO2  شرکت لومون بیلیون در دیانگ (استان سیچوان) و سایت تولیدی رنگدانه TiO2 در چیازآو کاملاً با مقررات زیست محیطی سازگار است و به طور کامل عملیاتی می­شود.
ادغام­ها و تازه واردین
ایجاد لومون بیلوینز و وناتور در میان تعدادی از حرکت­های اخیر M & A در فضای TiO2 و رنگدانه صورت گرفته است. در ماه فوریه، Tronox  توافق قطعی برای کسب مجور تجارتTiO2  کریستال را اعلام کرد، که بزرگترین  تولید کننده رنگدانه TiO2در جهان در سال آینده خواهد شد.   Tronox در زمان کسب مجوز اعلام کرد: "ترکیبی از Tronox و Cristal در نقطه انفصالی برای صنعت TiO2 به تحقق خواهد پیوست."معامله، انتظار می­رود که قبل از سه ماه اول سال 2018 صورت گیرد، و مزایای مدل تجاری یکپارچه ما را به طور چشمگیری افزایش بدهد. ما رنگدانه TiO2 را با ظرفیت سالیانه 1.3 میلیون تومان تولید می­کنیم. ترکیب این دو شرکت همچنین بازار دسترسی ما را بهبود می­بخشد و مشارکت ما در اقتصادهای در حال توسعه را در سراسر جهان افزایش می­دهد. شرکت منابع طبیعیTNG  استرالیا نیز به زودی به لیست تامین کنندگانTiO2 ملحق خواهد شد. این شرکت در حال حاضر بر ارزیابی و توسعه پروژه مونت پیک وانادیوم-تیتانیوم- آهن در نزدیکی آلیس اسپرینگز متمرکز است. TNG از فرایند اختصاصی تیوان برای تولید 236000 تن TiO2 (همراه با سایر محصولات) از ذخایر موجود استفاده خواهد کرد.
فرآیند تیوان در ابتدا برای بازیابی وانادیوم طراحی شده است. "مزیت این مسیر این است که در نمودار جریان مشابه، هماتیت و دی اکسید تیتانیوم از هم جدا شده و به صورت محصولات فرعی علاوه بر پنتوکسید وانادیوم نیز بازیابی می­شوند."
رویکرد خدماتی
Chemours همانطور که در سایه DuPont پدیدار شد، تاکید بیشتری بر ارائه خدمات به همراه محصولات Ti-Pure خود دارد. هدف اصلی، ایجاد راه حل­های کاملی است که در صنعت بسته بندی کاربران را قادر می­سازد که با دقت میزان TiO2 در بطری شیر را به منظور فراهم آوردن سطح مطلوب حفاظت از نور خورشید محاسبه کنند. این شرکت اعلام کرده است که مواد محافظت کننده از نور را فراهم خواهد کرد، به تکنولوژی اندازه گیری اختصاصی دسترسی پیدا خواهد کرد، آزمایشاتی را به منظور سنجش و ارزیابی میزان کارایی طرح­های بسته بندی در برابر نور انجام خواهد داد، گزینه­هایی را برای رفع نقصان­ها ارائه خواهد کرد و مجوز استفاده از نام تجاری Ti-Pure Protect را در بسته بندی­ها به کار خواهد گرفت تا مواد مغذی مانند ریبوفلاوین، ویتامین A و ویتامین D  را حفظ کند.
گریت استرکندریس، متخصص فنی  شرکت چرمورز، در مورد این مسئله که TiO2  منجر به  کاهش تخریب از طریق هوادهی در PVC که منجر به زرد شدن، تیرگی تصویر و از دست دادن شفافیت و خواص مکانیکی می­شود، استدلال­هایی را ارائه داده است.  TiO2 نه تنها برای پراکندگی نور مرئی بلکه برای جذب نور UV به کار گرفته می­شود و از آنجایی که TiO2 فتوکاتالیست محسوب می­شود، تخریب رزین را در صورت وجود رطوبت و اکسیژن افزایش می­دهد. به همین دلیل است که محصولاتی مانند Ti-Pure R-105 دارای بهسازی سه سطحی کمتری هستند: سیلیکون برای بهبود دوام و مقاومت در برابر تغییر رنگ؛ آلومینا برای بهبود جریان و جلوگیری از هماوری؛ و یک روش ارگانیک برای بهبود رطوبت پذیری، پراکندگی و کنترل. در همین حال، در ماه مه شرکت وناتور، Altiris W400، یک رنگدانه تیتانیوم منعکس کننده مادون قرمز را تولید کرد که بنابر اظهاریه شرکت، پایداری حرارتی و دوام پلاستیک­های سفید، روشن و رنگی را در کاربردهای خارجی از قبیل پروفیل­های پنجره و درب، کفپوش، سقف و گچ بری را  تضمین می­کند. این شرکت اعلام کرده است که رنگدانه   Altiris W400 از لحاظ ترکیب اندازه بزرگ بلوری، توزیع ذرات باریک، خلوص کریستالی بالا و پوشش سیلیس متراکم منحصر به فرد است. محصول این شرکت متشکل از یک کریستال اولیه با سایز 400nm، و متشکل از یک هسته ماکرو TiO2، با پوسته سیلیکایی متراکم و پوشش بیرونی آلومینا با بهسازی ارگانیک است.
این اندازه کریستال بزرگتر تشدید بازتاب را در طیف خورشیدی را تغییر می­دهد. این کریستال تضمین می­کند که در مقایسه با درجه معمولی دی اکسید تیتانیوم تولیدی برای استفاده از رنگدانه، بخش بزرگتری از نور مادون قرمز منعکس می­شود، در حالیکه همچنان به حفظ قدرت پنهان کننده و مقاومت رنگ رزی جزئی کمک می­کند. طیف­های رنگدانه Altiris W400 بازتابی خورشیدی پلاستیک سفید و رنگی روشن را تا 25٪ در مقایسه با TiO2 معمولی افزایش می­دهند. با خواص مقاومتی بهتر در برابر حرارت، پلاستیک آهسته تر گرم می­شود، به حداکثر دمای پایین می­رسد، اختلاف دما را از طریق سوبسترا نشان می­دهد، و در نتیجه افت دمای کمتری را به همراه دارد. در نهایت، این مورد  به معنای گسترش و انقباض کمتر، پیچیدگی تولیدی کمتر و محصولات پلاستیکی با دوام بیشتر، به ویژه در هوای گرم و آفتابی است. راسل ایوانز، مدیر توسعه کسب و کار در شرکت وناتور می­گوید: "تا همین اواخر، تکنولوژی [بازتاب دهنده خورشیدی] آیتم اختیاری در پلاستیک فرمولاسیون پلاستیک­ها بوده است و اکنون درحال تغییر است. از آنجایی که تصمیم گیرندگان به دنبال به حداکثر رساندن افت­ها در خمش پلاستیکی مرتبط با حرارت و نور مادون قرمز هستند، شاهد نیاز مبرمی به یک تکنولوژی بازتابنده بهینه هستیم."
برچسب: تیتانیوم دی اکسید, رنگ آمیزی پلیمرها, رنگدانه, درخشندگی,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !