کد : ١٣۵٩٩
تاریخ انتشار : ١٣٩٧/٠۵/١۵
بازدید : ۴٠٧

ساخت مدار های الکتریکی انعطاف پذیر و قابل کشش


مدار های الکتریکی قابل انعطاف ،دارای کاربردهای دارویی و الکتریکی هستند.این مواد ازیک بخش الاستومری ویک بخش مایعات فلزی مانند گالیوم و ایندیوم ساخته میشوند.


ساخت مدار های الکتریکی انعطاف پذیر و قابل کشش
محققان در چین یک ماده رسانای هیبریدی –بخشی از پلیمر الاستیک و بخشی از مایع فلزی ساخته اند که می توان آن را خم و راست کرد.مدار های ساخته شده از این ماده می توانند اشکال دوبعدی داشته باشند و هم چنین غیر سمی باشند.

این اولین ماده انعطاف پذیر الکترونیکی است که از یک سو ،بسیار رسانا و کشش پذیر، از سوی دیگر کاملا سازگار با محیط زیست و قادر ب تغییر مقیاس با دقت میکرو با  ویژگی های ساخته شده می باشد. دکتر جیانگ، استاد مرکز ملی علوم نانو و فناوری، می گوید:" ما معتقدیم که آنها برای کاربردهای وسیعی برای دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی و دستگاه های قابل برنامه ریزی قابل استفاده خواهند بود. "
ماده ای که محققان آن را مد نظر قرار می دهند، یک سازه فلزی پلیمر (MPC) نامیده می شود، زیرا ترکیبی از دو مولفه با خواص بسیار متفاوت و در عین حال یکسان مطلوب است. فلزات در این حالت جامد های رسانایی مثل مسی، نقره یا طلا نیستند، بلکه گالیم و ایندیوم هستند که به عنوان مایع های ضعیف وجود دارند که اجازه جریان الکتریسیته را می دهند.

محققان دریافتند که ذره های جاسازی شده از این مخلوط مایع فلزی در یک شبکه پشتیبانی شده پلیمری مبتنی بر سیلیکون، مواد مکانیکی انعطاف پذیر را با رسانایی کافی برای پشتیبانی از مدارهای الکتریکی تولید کردند.

طبق آنچه بیان شد، ساختار MPC را می توان به جزیره مایع فلزی شناور در دریای پلیمر، با یک گوشته مایع فلزی در زیر برای اطمینان از رسانایی کامل ،تشبیه کرد. محققان با استفاده از فرمولاسیون های MPC مختلف در انواع کاربردها ، از جمله در سنسورهای دستکش های صفحه کلید قابل پوشیدن و به عنوان الکترودهای برای تحریک عبور DNA از طریق غشاء سلول های زنده، آزمایش کرده اند.
لیکسو تانگ، دانشجوی کارشناسی ارشد گروه تحقیق جیانگ، می گوید: "کاربرد های MPC به پلیمر بستگی دارد. ما پلیمرهای Superelastic را تولید کردیم تا MPC ها را برای مدارهای قابل انعطاف تولید کنیم. وقتی ما MPC ها را برای دستگاه های قابل برنامه ریزی می خواهیم از پلیمرهای زیست سازگار و زیست تخریب پذیر استفاده می کنیم. در آینده ما می توانیم با ترکیب پلیمرهای الکتریکی، روبات های نرم بسازیم ."

در اصل، محققان بیان می کنند که روش آنها برای تولید MPC ها، که شامل چاپ روی صفحه و الگوی میکرو فلوئید است، می تواند هر هندسه دو بعدی، و همچنین ضخامت های مختلف و خواص الکتریکی، بسته به غلظت جوهر های مایع فلزی که برای اسپری به کار برده شود. این تطبیق پذیری می تواند به طور مستقیم به کاربردهای  بیومدیکال مطلوب، مانند تکه هایی انعطاف پذیر برای شناسایی و کاهش بیماری های قلبی، منجر شود.
محققان میگویند که ما می خواهیم مواد بیو سازگاری را ایجاد کنیم که می تواند برای ساخت دستگاه های پوشیدنی یا قابل برنامه ریزی برای تشخیص و درمان بیماری بدون ایجاد کمبود در کیفیت زندگی استفاده شود و ما معتقدیم این اولین گام برای تغییر نحوه مدیریت بیماری های قلبی، عروقی و سایر بیماری ها است.
برچسب: الاستومر , پلاستیک, خبر پلیمری, مدار پلیمری, polymer, plastic, stretchy circuit, circuit

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !