کد : ٨۵٢٣
تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠۵/١٩
بازدید : ١٧٠١

اثر اندازه و شکل مواد پلاستیکی اولیه بر شکل‌دهی آن


اندازه و شکل دانه‌های مواد، بسته به طریق تولید و نظر سازنده محصول در اشکال: پودر، عدسی، سیلندری(یا استوانه‌ای)، مکعب مربع و مکعب مستطیل و با اندازه‌های مختلف موجود و مورد مصرف است: همین اختلاف اندازه دانه‌ها در کیفیت تولید مؤثر می‌باشد.


اثر اندازه و شکل مواد پلاستیکی اولیه بر شکل‌دهی آن
ذوب کردن مواد پلاستیک و تزریق آن در قالب از مراحل مهم تولید جنس مرغوب به شمار می‌رود و هرچه در این مورد اطلاعات بیشتری بدست آید در تسلط نسبت به مرغوبیت تولید مؤثر خواهد بود. مواد پلاستیک معمولا به صورت گرانول در دسترس پلاستیک ساز قرار می‌گیرد.

خلوص و خشکی مواد و طرز بسته‌بندی آن در مرغوبیت محصول، تاثیر به‌سزایی دارد. معمولا مواد پلاستیک در پاکت‌های کاغذی ضخیم چند لا هریک با وزن خالص ۲۵ کیلوگرم بفروش می‌رسد. اخیرا به‌ جای پاکت‌های کاغذی کیسه‌های نایلونی بدین منظور بکار می‌رود که این کیسه‌ها به خاطر ارزانی قیمت و مقاومت بیشتر در مقابل رطوبت و فشارهای ترانسپورت، از نوع کاغذی برتر و مصرف آن بیشتر است مواد دیگر پلاستیک نظیر پلی‌آمید و پلی‌کربنات و غیره از نظر حساسیت بیشتر در مقابل رطوبت درپیت‌های فلزی و بشکه‌های بزرگ حمل می‌شود ک جز هنگام آمادگی برای مصرف نباید سر این ظروف را باز کرد.

معمولا پلی‌کربنات ها، پلی‌آمیدها ، آکریلیک‌ها و انواع ABS باید قبل از مصرف شدن در کوره‌های مولد حرارتی هوای گرم خشک شوند. مواد مذکور با ارتفاع حداکثر ۵ سانتی‌متر در داخل کشوهای کوره ریخته می‌شود تا داخل بخاری، رطوبت آن گرفته و خشک شود.

مدت و درجه حرارت لازم برای خشک کردن انواع مواد پلاستیکی:

 
نوع پلاستیک درجه حرارت(درجه سانتی‌گراد) مدت لازم
ABS ۸۰ ۲ساعت
پلی‌آمیدها ۸۰ ۲ساعت
آکریلیک‌ها ۹۰ ۲ ساعت
پلی‌کربنات ۱۲۰ ۲ ساعت
 
 
بعضی از ماشین‌های تزریقی قیف‌های مخصوص برای خشک کردن دارند که با هوای گرم کار می‌کند در این صورت می‌توان با تنظیم درجه حرارت قیف مواد را به جای گرم‌کن مستقیما داخل قیف ماشین ریخت ایه طریقه به مراتب بهتر از گرم‌کن جداگانه است زیرا در این روش امکان مخلوط شدن پلاستیک با مواد خارجی وجود ندارد.

اندازه و شکل دانه‌های مواد، بسته به طریق تولید و نظر سازنده محصول در اشکال: پودر، عدسی، سیلندری(یا استوانه‌ای)، مکعب مربع و مکعب مستطیل و با اندازه‌های مختلف موجود و مورد مصرف است: همین اختلاف اندازه دانه‌ها در کیفیت تولید مؤثر می‌باشد. مثلا در یک حجم معین اگر پودر بریزیم وزن بیشتری ایجاد می‌کند تا دانه‌های مکعب بزرگ، زیرا فضای بین دانه‌ها در وزن مواد اثر می‌گذارد و مسلما در پودر چنین حالتی وجود ندارد و اگر پودر را از راه قیف داخل سیلندر بریزیم در حجم معین سیلندر، وزن بیشتری از آن جای خواهد گرفت تا دانه‌های بزرگ، همچنین چون درون سیلندر هم حالت فشردگی آن بیشتر است با چرخش مارپیچ سریعتر دانه‌ها به جلو رانده خواهدشد. در نتیجه اختلاف اندازه مواد در مدت توفق آن داخل سیلندر اثر دارد. چرا که زمان توقف دانه در سیلندر بیشتر است  باید درجه حرارت گرمکن در سیلندر طور تنظیم شود که در این مدت نسوزد بنابراین تفاوت اندازه مواد در تنظیم درجه حرارت سیلندر مؤثر خواهد بود. همان‌گونه که یادآور شد مواد پلاستیک با ابعاد کوچکتر زودتر از دانه‌های درشت سیلندر را پر می کنند و درنیجه موادگیری زودتر انجام می‌گیرد. لذا تفاوت در اندازه مواد می‌تواند در مدت تولید قطعه هم اثر گذار باشد.

با توجه به مطالب فوق در می‌یابیم که اندازه ذرات مواد پلاستیکی می‌توانند بسیار در فرآیند شکل دهی پلاستیک اثر گذار باشد. البته در ماشین‌های تزریقی نمی‌توان به صورت مستقیم از پودر استفاده کرد و ابتدا باید در دستگاه‌های اکسترودر، پودر به گرانول تبدیل شود تا قابل مصرف باشد.
برچسب: تزریق مواد پلاستیکی, اندازه مواد اولیه, مواد پودری, گرانول,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !