کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣٧۶٧٢
تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٧/٢۴
بازدید : ۵۵٩

پلاستسیول چیست؟


پلاستیسول درواقع نوعی پلیمر است که بیس اصلی آن از پی وی سی می باشد.استفاده از پلاستیسول در توسعه محصول همچنان رو به رشد بود. امروزه ، در همه جا می توانید موارد پوشیده از پلاستیسول را مشاهده کنید!


پلاستسیول چیست؟
 
پلاستیسول
Plastisol سوسپانسیون  PVC یا سایر ذرات پلیمری در پلاستیک ساز مایع است. به صورت مایع جریان می یابد و می تواند درون قالب گرم شده ریخته شود. با گرم شدن حدود 177 درجه سانتیگراد ، ذرات پلاستیکی حل می شوند و مخلوط به ژل گرانروی بالایی تبدیل می شود که معمولاً دیگر نمی توان ریخت. در هنگام خنک شدن کمتر از 60 درجه سانتیگراد ، یک محصول جامد انعطاف پذیر و دائمی پلاستیک تولید می گردد. گذشته از قالب گیری ، پلاستیسول معمولاً به عنوان یک جوهر نساجی برای چاپ روی صفحه نمایش و به عنوان یک روکش مخصوصاً در کاربردهای فضای باز (سقف ، مبلمان) و روکش پوشش استفاده می شود.
اگر اصطلاح پلاستیسول را شنیده اید و تعجب کرده اید ، "این چیست؟" شما تنها نیستید. بسیاری از مردم نمی دانند که پلاستیسول چیست ، حتی اگر این ماده، ماده ای باشد که ما به طور مرتب با آنها در تماس هستیم.
 
ریشه های Plastisol
Plastisol برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم محبوب شد زمانی که لاستیک برای استفاده نظامی جیر بندی می شد. پس از جنگ ، استفاده از پلاستیسول در توسعه محصول همچنان رو به رشد بوده امروزه ، در همه جا می توانید موارد پوشیده از پلاستیسول را مشاهده کنید!
 
موارد متداول برای Plastisol شامل:
  • چاپ صفحه برای تی شرت ها
  • توسعه محصول پزشکی (کانول بینی ، لوله های تراشه و غیره)
  • دستگیره های ساخته شده از انبردست و سایر ابزارها
  • قطعات اسباب بازی
  • قاشق کودک
  • لوله کشی و اتصالات برقی
  • ضربه گیر
تاکنون ، احتمالاً متوجه نشده اید که چند محصول پلاستیسول در پیرامون شما وجود دارد و شما را احاطه کرده است. و اکنون که می دانید پلاستیسول چه چیزی را می سازد، ممکن است پیش از گرم شدن و قالب گیری در این وسایل ، تعجب کنید که پلاستیکول چگونه به نظر می رسد.
 
Plastisol از سه ماده اصلی ایجاد می شود:
  • رزین پی وی سی
  • یک بسته پلاستیک ساز
  • بسته بندی تثبیت کننده
از آنجا که در ابتدا و در دمای اتاق مایع است ، پلاستیسول یک پلیمر مایع گرمانرم محسوب می شود. هنگامی که به شکل مایع آن است ، می توان آن را درون قالب ریخت. سپس هنگام گرم شدن در دمای صحیح در یک اجاق گاز قالب گیری شده ، اجزای پلاستیسول با هم مخلوط می شوند تا یک جامد انعطاف پذیر وینیل تشکیل شود که کاملاً بادوام باشد.
پلاستیسول که در طیف گسترده ای از دستگاه ها از بیمارستان ها گرفته تا مغازه های اتومبیل استفاده می شود ، مقاوم در برابر شعله است و در برابر آسیب های شیمیایی مقاوم است.
بسته به نحوه استفاده وسایل شما ، ترکیب پلاستیسول را می توان تغییر داد تا ضخامت ، بافت ، وضوح ، الزامات شیمیایی و موارد دیگر را تشکیل دهد.
 
فرمولاسیون پلاستیسول
پلاستیسول درواقع نوعی پلیمر است که بیس اصلی آن از پی وی سی می باشد.
برای تولید پلاستیسول به صورت تقریبی باید ار ۲۵٪ پی وی سی ، ۳۶٪ روان کننده پلاستیک (که معمولا دی اکتیل فتالات است)، ۳۲٪ کربنات کلسیم و افزودنی های دیگر مانند زینک اسید استفاده نمود.
باید دقت کرد که درصد های استفاده شده بسیار مهم می باشند. اگر روان کننده زیاد شود محصول بسار نرم و شل می گردد و درصورت کم بودن محصول خشک می شود.
در بعضی موارد از تیتانیوم اکسید نیز به دلیل پایداری نوری و uv استفاده می وشود.
 
روش پوشش روکش پلاستیک
 

برچسب: پلاستیسول, plastisol, فرمولاسیون پلاستیسول, ماده اصلی پلاستیسول, نحوه تهیه پلاستیسول,

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد