کتب و مقالات
فیلم های آموزشی
دوره های آموزشی

کد : ٣٨۶٧٠
تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٧/٢٨
بازدید : ۴۴٣

پیگمنت یا رنگدانه چیست؟


پیگمنت یا رنگدانه ماده‌ای است که با استفاده از جذب طول موج انتخابی می‌تواند رنگ نوری انعکاسی یا انتقالی را تغییر دهد و استفاده از آن ها در صنایع پلاستیک بسیار رایج می باشد...


پیگمنت یا رنگدانه چیست؟

 

رنگدانه‌ها يا پيگمنت ها
 

مواد جامد تزئيني هستند که در شکل و اندازه‌هاي مختلف در حلالهاي مربوط به حالت معلق تهيه و بکار مي‌روند و مشتمل بر مواد سياه – سفيد و رنگي بوده ، موارد استفاده زيادي در رويه زدن ، رنگرزي انبوه و ديسپرسيون در هوا دارند پيگمنت در صنعت رنگسازي نقش مهمي از قبيل ايجاد رنگ پوشش براقيت سختي مقاومت حفاظت افزايش چسبندگي و غيره را ايفا مي کند موارد استعمال عمده پيگمانها در لاکها ، رنگهاي روغني ، ورني‌ها ، رنگهاي سلولزي ، رنگهاي پلاستيکي ، مرکبهاي چاپ و رنگرزي کاغذ و تاسيسات آهني مي‌باشد. صنايع پوششي عمده‌ترين موارد استعمال پيگمنت ها مي‌باشد. امروزه پوشش سطح وسايل فلزي و چوبي بناها ، وسايل نقليه و … اهميت فراواني دارد زيرا اين وسايل توسط رنگ از عوامل مختلف مثل هوا ،رطوبت و ترکيبات شيميايي محافظت مي‌شوند. وهمچنين در رنگ زدن اشيا به زيباتر شدن آنها کمک مي‌کند.

 

پیگمنت ها به دو صورت:

1-
معدني :

رنگدانه‌هاي معدني طبيعي از پوسته زمين استخراج مي‌شوند، خرد شده ، شسته شده ، از لحاظ اندازه درجه‌بندي مي‌شوند. غالباً براي اين رنگدانه‌هاي طبيعي ، معادل مصنوعي هم وجود دارد، يعني رنگدانه از اجزاء ديگري در اثر يک فرايند شيميايي ساخته مي‌شود. ظاهراً از نظر شيميايي با نمونه طبيعي يکسان است، ولي اغلب خواص متفاوتي دارد و معمولاً به خاطر شکل بلوري مطلوبتر ، خلوص بيشتر و دانه‌بندي مطلوبتر ، مرغوبتر از نوع طبيعي مي باشد.2-
آلي :

  امروزه رنگدانه‌هاي آلي به مراتب بيشتر از رنگدانه‌هاي معدني مي‌باشند. بعضي از جديدترين رنگدانه‌ها ساختمان آلي فلزي دارند. بيشتر رنگدانه‌هاي آلي ،مواد شيميايي آلي هستند که روي يک هسته معدني هيدروکسيد آلومينيوم رسوب داده شده‌اند. از مهمترين رنگدانه‌هاي آلي مي‌توان به گروه فتالوسيانين‌ها اشاره کرد که طيف رنگهاي آبي و سبز را در بر مي‌گيرند و فتالوسيانين مس ، رنگدانه آبي مي‌باشد که به علت خواص مقاومتي خوب در برابر عوامل مختلف ، يک رنگدانه با ارزش به شمار مي‌رود . فتالوسيانين‌ها را از فتاليک و اوره سنتز مي‌کنند. رنگدانه‌هاي آلي ، به صورتي که امروزه در صنعت استفاده مي‌شوند، در طبيعت يافت نمي‌شوند و تقريباً همه آنها سنتزي مي‌باشند.

همچنین پيگمنتهاي غير پوششي يا اکستندر مثل کربنات کلسيم و باريت و تالک و ... هم وجود دارد. پيگمنت سفيد پيگمنت معدني طبيعي است. پيگمنت رنگي معدني مثل اکسيد زرد آهن اکسيد قرمز آهن اکسيد سياه آهن پيگمنت رنگي معدني مصنوعي مثل کرم سبز و سرب قرمز اکسيد مس پيگمنت هاي فلزي معدني مصنوعي مثل پودر آلومينوم برنز وروي.تفاوت پيگمنت آلي و معدني در خواص زير است :
يک فيلم براق و جذاب در فام هاي گوناگون با پيگمنت آلي بدست مي آيد تا با معدني خالص ترين پيگمنت سفيد دي اکسيد تيتانيم و سياه ترين پيگمنت سياه کربن بلک است که هر دو جزء پيگمنت معدني است و بدين ترتيب پيگمنت آلي به صورت سياهو سفيد موجود نمي باشد.
تعداد بسيار کمي از پيگمنت هاي آلي در بالاتر از 300 درجه سانتيگراد پايدار مي باشندکه ممکن است متلاشي يا ذوب گردند در حاليکه پيگمنت معدني بالعکس.مهمترين ويژگي هايي که در انتخاب يک پيگمنت مورد توجه قرار ميگيرند، عبارتند از :
 

 • طبيعت شيميايي
 • ساختار کريستالي
 • شکل ذرات
 • ابعاد ذرات و توزيع آن
 • ضريب شکست
 • مشخصات پخش شدگي
 • رنگ بندي و ساير مشخصات فيلم رنگ
 • مقاومت دربرابر شرايط مختلف جوي و نوري
 • مقاومت در برابر اسيدها و بازها
 • مقاومت در برابر حرارت
 • و ساير فاکتورهاي مهمي که در بخش ماندگاري و مقاومتي مد نظر هستند .

 

 

جدول مقايسه خواص رنگدانه‌هاي آلي و معدني

 

 

 

 

برچسب: رنگدانه یا پیگمنت, Pigment, رنگدانه های آلی , رنگدانه های معدنی, انواع رنگدانه ها, ویژگی رنگدانه ها

فرم ارسال نظر

ارسال نظر

نام:
 
آدرس ایمیل:
پیام:
 
    
عبارت امنیتی:
 

نظرات

موردی یافت نشد !
تصویر موجود نمیباشد